Jak zapewnić płynność finansową swojej firmie?

2014-12-02 09:29:59

Płynność finansowa to zdolność regulowania swoich zobowiązań przez firmę. Utrata płynności może być początkiem poważnych problemów i skończyć się zakończeniem działalności na rynku. Warto wiedzieć, jak zapewnić płynność swojej firmie.

Sukces biznesowy zależy od wielu czynników i wiąże się z osiągnięciem określonych celów. Często trzeba jednak przeznaczyć na to duże nakłady finansowe. To oznacza, że czasami konieczne jest pozyskanie zewnętrznego źródła finansowania.

Z pomocą przychodzą banki, przygotowując dla firm specjalne oferty. W końcu zachowanie płynności finansowej ma kluczowe znaczenie dla każdego przedsiębiorstwa.

Na jaką pomoc banku może liczyć przedsiębiorca?

Banki mają przygotowane specjalne oferty kredytowe, dostosowane do potrzeb zarówno małych firm, jak i dużych korporacji. Często proponują dla zachowania lub poprawienia płynności finansowej kredyt w rachunku bieżącym. W ten sposób środki można przeznaczyć na finansowanie bieżących wydatków.

Wysokość tego kredytu zależy od indywidualnej sytuacji konkretnej firmy i musi uwzględniać możliwość spłaty przez klienta zobowiązania. Jednocześnie powinna być dostosowana do poziomu zapewniającego odpowiednie środki do prowadzenia działalności bez utraty płynności finansowej.

Kredyt w rachunku bieżącym jest odnawialny, a firma może się zadłużać do przyznanego limitu. To wygodny i szybki dostęp do środków.

Innym rozwiązaniem proponowanym przez banki może być kredyt rewolwingowy. Jest bardzo podobny do kredytu na rachunku bieżącym, ale funkcjonuje na oddzielnym rachunku kredytowym.

Alternatywy dla kredytów

Oczywiście, przedsiębiorca nie jest skazany tylko na kredyt, gdy chce poprawić płynność finansową albo myśli o rozwoju i zakupie środków trwałych.

Popularnym rozwiązaniem jest leasing. Mogą z niego korzystać zarówno firmy małe, jak i duże. Płacąc comiesięczną ratę leasingową, mogą pozyskać przedmiot leasingu (np. samochód, maszyny budowlane, wyposażenie). Wiele formalności leży po stronie firmy leasingowej, co odciąża klienta, a dodatkowo można skorzystać z odliczenia od podatku.

Płynność finansową można również poprawić dzięki faktoringowi. W tym wypadku ryzyko zapłaty za faktury przenoszone jest na faktora, co nie tylko poprawia bezpieczeństwo współpracy z kontrahentami (ten czuje się bardziej zobligowany do uregulowania płatności), ale również gwarantuje firmie uzyskanie środków za zaległe faktury. Jest to bardzo przydatne narzędzie, gdy współpracuje się z dużymi korporacjami, które stosują długie terminy płatności.

Zachowanie płynności finansowej to jedno z najważniejszych wyzwań prowadzenia działalności biznesowej. Na szczęście współczesny system finansowy oferuje wiele narzędzi, które wspomagają działalność firm na rynku. 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam