Kredyt refinansowy rozwiązaniem problemu wysokich rat?

2014-11-27 19:22:11

Kredyt refinansowy zaciągany jest na sfinansowanie zadłużenia w innym banku. Często jest to metoda na obniżenie wysokich rat i pozbycie się związanego z tym problemu niedoboru gotówki. Sprawdźmy jednak, czy to naprawdę dobre rozwiązanie.

Może się zdarzyć, że po jakimś czasie spłacania rat kredytu uznamy je za zbyt wysokie lub jakieś nieprzewidziane trudności finansowe sprawią nam kłopot w regularnej obsłudze zobowiązania. Wtedy warto pomyśleć o kredycie refinansowym.

Co to jest kredyt refinansowy?

Warto od razu wprowadzić rozróżnienie między kredytem refinansowym a konsolidacyjnym. To nie są kredyty tożsame o wymiennych nazwach, chociaż ich idea jest podobna. W obydwu przypadkach chodzi o zmniejszenie miesięcznego zobowiązania, a w konsekwencji o uporządkowanie sytuacji finansowej kredytobiorcy.

O ile w przypadku kredytu konsolidacyjnego można połączyć kilka różnych zobowiązań, o tyle w przypadku kredytu refinansowego przenoszone jest zobowiązanie do innego banku, ale cel kredytu pozostaje bez zmian. Ten rodzaj kredytu najczęściej stosuje się w przypadku kredytów hipotecznych, chociaż zdarzają się również refinansowane pożyczki na inne cele (np. na zakup samochodu).

Kiedy korzystać z kredytu refinansowego?

Oczywiście, najlepiej skorzystać z refinansowania wtedy, gdy uznamy nasze raty za zbyt wysokie albo możemy mieć problem z ich spłatą. Dotyczy to sytuacji, gdy już po spłaceniu części zobowiązania znajdziemy o wiele korzystniejszą ofertę. Wtedy możemy zdecydować się na zastąpienie obecnego zobowiązania tańszym.

Zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z kredytu refinansowego, warto podjąć jednak negocjacje z bankiem, w którym spłacamy obecny kredyt. Banki, chociaż niechętnie, czasami zgadzają się na renegocjowanie umowy.

Gdy jednak rozmowy z dotychczasowym kredytodawcą nie przynoszą skutku, warto sprawdzić dokładnie oferty konkurencji. Kredyt refinansowy często opłaca się zaciągnąć, ale trzeba policzyć czy korzyści nie przysłoni opłata za wcześniejszą spłatę dotychczasowego zobowiązania albo dodatkowe koszty w nowym banku. Warto bowiem mieć na uwadze, że będziemy musieli ponieść m.in. koszty kolejnego wpisu w księdze wieczystej oraz opłatę za ponowne ustanowienie hipoteki.

Obecnie najniższym oprocentowaniem RRSO (3,44%) w segmencie hipotecznych kredytów refinansowych może pochwalić się Bank Pocztowy z ofertą Pocztowy Kredyt Mieszkaniowy. Nieco wyższe oprocentowanie RRSO znajdziemy w Deutsche Banku – 3,53% (Kredyt z Prowizją 0%) oraz w PKO BP – 3,63% (Własny Kąt Hipoteczny). Jednak w przypadku tych ofert konieczne jest korzystanie z dodatkowych produktów banku. 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam