Przedsiębiorco! Pozyskuj środki z programów wsparcia!

2014-11-25 16:49:01

Wiele firm ma problemy z pozyskaniem środków na prowadzenie działalności gospodarczej. Banki niekoniecznie zainteresowane są kredytowaniem firm. Może przedsiębiorcy powinni częściej sięgać po fundusze z unijnych programów wsparcia?

Decyzja o założeniu działalności gospodarczej powinna być przemyślana i połączona z dokładną analizą rynku. Bardzo ważne, jeżeli nie najważniejsze, staje się pozyskanie środków na prowadzenie własnego biznesu. Najczęściej przedsiębiorcy liczą na kredyty bankowe lub leasing, ale o kredyty jest teraz trudno, a w leasing nie wszystko da się wziąć. Jakie zatem mogą być inne sposoby pozyskiwania środków na działalność bieżącą oraz rozwój firm?

Z pewnością przedsiębiorcom, którzy chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku oraz mają innowacyjne pomysły na działalność firmy, pomogą programy unijne. Oczywiście, muszą to być projekty przemyślane, zapewniające rozwój firm oraz określone dochody. Projekty takie powinny być napisane w sposób profesjonalny i poparte rzeczowymi argumentami. Wówczas firmy mogą liczyć na dopłaty ze środków unijnych w ramach takich programów, jak chociażby programy międzynarodowe: Horizon 2020, Media, Eurostars, Krajowe Programy Operacyjne POIG, POIR, PORPW, a także regionalne programy operacyjne czy programy obsługiwane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Oczywiście, wielu przedsiębiorców nie wie, w jaki sposób mogą szukać wsparcia w ramach tych programów. Od czego jest jednak Internet oraz jednostki samorządowe powołane do obsługiwania niektórych programów?

Przedsiębiorcy, którym brakuje środków na sfinansowanie działalności, powinni zacząć poszukiwania finansowania zewnętrznego od kredytów bankowych oraz leasingu. Przedsiębiorcy często podkreślają bowiem, że pozyskanie środków z funduszy unijnych nie jest takie proste. Nawet jeżeli składają dobrze napisane projekty, to często nie znajdują one uznania w oczach komisji przyznającej dopłaty unijne.

Gdyby nie fundusze unijne przeznaczone na finansowanie polskiej przedsiębiorczości, z pewnością wiele firm by zbankrutowało. Inne nie miałyby szans na rozwój. Nawet banki wspierane są funduszami unijnymi w swych akcjach kredytowych dla polskich firm. Wtedy też chętniej kredytują polskie firmy.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam