Jakie kredyty można konsolidować?

2014-11-25 16:11:16

Konsolidacja kilku zobowiązań kredytowych często okazuje się jedynym sposobem na wyjście z pętli długów. Połączenie wielu pożyczek w jedną pozwala obniżyć miesięczną ratę. Warto poznać zasady konsolidacji kredytów i dowiedzieć się, czy wszystkie typy zobowiązań można skonsolidować.

O zaletach konsolidacji kilku kredytów można wiele napisać. Podstawowe atuty kredytu konsolidacyjnego to możliwość obniżenia miesięcznej raty i wydłużenie czasu kredytowania. Czasami możliwe jest także obniżenie oprocentowania dla całości zadłużenia. Niestety nie ma nic za darmo. Konsolidacja także słono kosztuje, pobierane są prowizje, wydłużony czas kredytowania oznacza większe odsetki. Pomimo tego konsolidacja jest wciąż w wielu przypadkach lepszą alternatywą niż spłacanie kilku wysoko oprocentowanych pożyczek.

Konsolidacja nie zawsze jest możliwa. Podobnie, jak przy wniosku o zwykły kredyt, przy procedurze związanej z udzieleniem kredytu konsolidacyjnego badana jest zdolność kredytowa dłużnika. Również dane o jego historii kredytowej, zawarte w BIK-u są poddawane weryfikacji. Istnieje spore ryzyko, że skrajnie zadłużona osoba otrzyma odmowę wypłaty kredytu konsolidacyjnego.

Za pomocą kredytu konsolidacyjnego można zrestrukturyzować zadłużenie z:

  • kredytów gotówkowych,
  • kart kredytowych,
  • kredytów odnawialnych w koncie bankowym,
  • kredytów mieszkaniowych,
  • kredytów budowlanych,
  • kredytów samochodowych,
  • innych pożyczek, które nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W zależności od oferty konkretnego banku zakres konsolidacji może się różnić. Niektóre instytucje skonsolidują tylko 2 lub 3 pożyczki, inne nawet 9 różnych długów. Niektóre podmioty finansowe nie skonsolidują długów zaciągniętych w pozabankowych firmach. Z powodu wskazanych różnic, warto porównać oferty kilku banków i wybrać spośród nich najkorzystniejszą opcję dla siebie.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam