Uważaj na opłaty za przelewy z konta oszczędnościowego

2015-01-05 12:23:57

Konta oszczędnościowe są alternatywą dla lokat bankowych. Środki na nich złożone nie są zamrożone, co pozwala je w każdym momencie wypłacać. Jednak zanim zdecydujemy się na rachunek oszczędnościowy, warto zapoznać się z opłatami, jakie poniesiemy z związku z korzystaniem z takiego konta. Warto również zwrócić uwagę, ile zapłacimy za przelewy.

Tym, co najbardziej odróżnia rachunki oszczędnościowe od zwykłych kont osobistych, jest atrakcyjne oprocentowanie. Szukając odpowiedniej dla siebie oferty, warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi na rynku bankowym propozycjami. W tym celu można skorzystać z porównywarki internetowej, która pomoże nam wybrać najatrakcyjniejszą ofertę.

Otwierając konto oszczędnościowe, uważajmy na promocje, które zwykle zapewniają wysokie oprocentowanie jedynie przez pierwszych kilka miesięcy. Przykładowo bank może oferować 4% zysku w skali roku, ale tylko w ciągu np. 3 miesięcy od otwarcia rachunku, po czym oprocentowanie zmaleje np. do 2%.

Decydując się na rachunek oszczędnościowy, poszukajmy takiego, który jest darmowy, czyli nie ma żadnych opłat miesięcznych za jego prowadzenie. W przeciwnym razie koszty te mogą nam zabrać cały zysk, jeśli będziemy trzymać na koncie małe kwoty.

Istotną sprawą są również przelewy. Zaletą kont oszczędnościowych jest to, że możemy swobodniej niż w przypadku lokat dysponować swoimi środkami. W związku z tym w każdej chwili możemy przelać pieniądze na inne konto. Jednak banki często stosują ograniczenia w ilości darmowych przelewów z rachunku oszczędnościowego. Najczęściej pozwalają na pierwszy bezpłatny przelew w miesiącu, a następne mogą się okazać kosztowne dla właściciela rachunku. Opłata za taki dodatkowy przelew to nawet 10 złotych.

Wśród banków, które oferują najwyżej oprocentowane (3% w skali roku) konta oszczędnościowe z nielimitowanymi, bezpłatnymi przelewami, znajdują się:

  • BGŻOptima (np. Konto BGŻOptima),
  • ING Bank Ślaski (np. Otwarte Konto Oszczędnościowe, Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus),
  • BNP Paribas (Konto Dobrze Oszczędnościowe).

Uwaga! W niektórych przypadkach oprocentowanie dotyczy jedynie okresu promocyjnego, w innych występuje wymóg posiadania lub założenia rachunku osobistego. By przekonać się o szczegółowych warunkach tych i innych ofert, zajrzyj do porównywarki Comperia.pl.

Na koniec przypominamy - otwierając rachunek oszczędnościowy, warto dokładnie zapoznać się z umową, by w razie wypłaty naszego kapitału, nie zaskoczyły nas dodatkowe koszty, które mogą pochłonąć cały zysk.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam