Leasing a kredyt jako formy finansowania działalności gospodarczej

2015-03-18 09:05:22

Leasing czy kredyt? Podpowiadamy, na którą formę finansowania powinni decydować się przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą.

Jeszcze kilkanaście lat temu głównym sposobem zewnętrznego finansowania działalności gospodarczej były kredyty bankowe. Powoli jednak leasing zaczął zdobywać uznanie w gronie przedsiębiorców trudniących się transportem, stając się korzystną podatkowo alternatywą dla kredytu. Wkrótce z leasingu w celu zakupu samochodów służbowych zaczęły korzystać także firmy innych branż - w tym drobni przedsiębiorcy. Obecnie w leasing można wziąć niemal wszystko (maszyny produkcyjne, nawet wyposażenie biur, sprzęt IT czy nieruchomości), a dostępny jest nawet dla konsumentów.

Procedury

Co jest korzystniejsze: kredyt czy leasing? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby/firmy. Różne są rodzaje leasingu, podobnie jak i kredytów bankowych, warto jednak zaznaczyć, że procedury pozyskania finansowania są w przypadku leasingu o wiele prostsze niż te, które obowiązują przy udzielaniu kredytów bankowych.

Zdolność kredytowa

Plusem leasingu jest przede wszystkim nieco mniej restrykcyjny sposób badania zdolności kredytowej (zwykle w oparciu jedynie o oświadczenie o dochodach). Leasing przy tym nie obciąża zdolności kredytowej - w przeciwieństwie do kredytów.

Przedmiot umowy

Podkreślmy także, że w odróżnieniu od kredytu w leasing można wziąć jedynie środki trwałe. W wielu przypadkach przedsiębiorcom potrzebna jest gotówka. To największa przewaga kredytów nad leasingiem. Nie każdy przecież potrzebuje nowego samochodu - może za to pilnie potrzebować gotówki na opłacenie inwestycji czy wypłatę wynagrodzeń pracownikom.

Korzyści podatkowe

Mimo wszystko leasing (ale tylko operacyjny) ma przewagę nad kredytami, jeżeli chodzi o rozliczanie podatku VAT. Z wymienionego względu najczęściej przedsiębiorcy wybierają właśnie leasing operacyjny, który jest korzystniejszy podatkowo od leasingu finansowego. Przy leasingu operacyjnym do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może wliczyć czynsz inicjalny oraz pozostałe raty leasingowe. Przy leasingu finansowym nie ma takiej możliwości. Do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może wliczyć jedynie odsetki.

W przypadku firm leasing daje możliwość skorzystania z tarczy podatkowej, więc zakup danego sprzętu może okazać się znacznie tańszy niż gdybyśmy go nabyli na kredyt.

Własność przedmiotu umowy

Leasing wyróżnia to, że przedsiębiorca "wynajmuje" przedmiot umowy od firmy leasingowej. Po wygaśnięciu umowy może też (zależnie od tego, jak jest skonstruowana umowa, i od rodzaju leasingu) wykupić daną rzecz pod bardzo niskiej cenie (zwykle od 1 do 10% jej wartości). Nie ma jednak takiego obowiązku, dzięki czemu nie zostaje - tak jak w przypadku zakupu przedmiotu na kredyt - skazany na jego posiadanie. Po upływie okresu umowy może po prostu zacząć leasingować np. nowsze auto.

Renata Grochowska