Ubezpieczenia zdrowotne dla Polaków w Chicago

2015-02-28 14:12:10

Jeżeli ktoś ma zamiar wyjechać na stałe do Chicago czy też innych „polskich miast” w USA, powinien wiedzieć, jak wygląda kwestia ubezpieczenia zdrowotnego w mieście naszych rodaków.

Opieka medyczna w Stanach Zjednoczonych jest dość zróżnicowana. Tylko 40 proc. wydatków finansowanych jest przez władze stanowe lub federalne. Aż 60 proc. finansowanych jest przez sektor prywatny. Polonia, która od lat jest zadomowiona w tym kraju, ubezpiecza się na różne sposoby. Trzeba pamiętać, że część pracodawców nie oferuje ubezpieczenia zdrowotnego. Należy je wykupić samemu. To nie oznacza, że firma ubezpieczeniowa beż żadnych problemów zgodzi się na sprzedaż ubezpieczenia zdrowotnego każdej osobie zainteresowanej taką opieką. Weźmie pod uwagę chociażby historię medyczną: przebyte czy aktualne choroby. Mało tego, nawet podwyższony cholesterol może stać się przyczyną odmowy sprzedaży ubezpieczenia. Jest to jak najbardziej legalne.

W nieco lepszej sytuacji są Polacy w Chicago czy w innych aglomeracjach miejskich USA, gdzie znajdują się duże skupiska Polonii. Działa tam wielu agentów oraz brokerów ubezpieczeniowych mówiących po polsku. Trzeba pamiętać, aby korzystać z usług agentów posiadających certyfikaty rządowe. Tacy agenci mogą pomagać przy zakupach ubezpieczeń, nie tylko na Marketplace, ale też poza nim. Najlepiej korzystać z usług agentów ubezpieczeniowych posiadających licencje, ponieważ tylko oni mogą pomóc w zakupie korzystniejszych i tańszych polis na Marketplace. Większość agentów sprzedających ubezpieczenia samochodowe czy mieszkaniowe nie posiada certyfikatów uprawniających do sprzedaży polis medycznych.

Osoby, które tak naprawdę nie mają pojęcia o zakupie ubezpieczeń zdrowotnych w Chicago, New Jersey czy innych skupiskach Polonii, muszą wiedzieć, że agenci ubezpieczeniowi powinni udzielić kompletnej pomocy w zakupie ubezpieczeń zdrowotnych. Agent powinien wszystko dokładnie wytłumaczyć klientowi, sprawdzić, czy klasyfikuje się na dopłaty, porównać oferty ubezpieczeniowe i pomóc w wypełnieniu aplikacji.

Warto także podkreślić, że w Stanach Zjednoczonych agent z licencją czy też broker ubezpieczeniowy są osobami godnymi zaufania, ponieważ znajdują się pod stałą kontrolą Departament of Insurance. Poza tym zobowiązani są do zabezpieczenia danych osobowych swoich klientów. Niestety, nie wszyscy zajmujący się pomocą przy zakupie ubezpieczeń (obojętnie, czy są to organizacje rządowe, czy charytatywne) są uprawnieni do takich świadczeń i mają na ten temat określoną wiedzę. Najlepiej unikać takich sytuacji. Mogą trafić się też takie osoby czy instytucje, którym zależy jedynie na uzyskanie danych osobowych – niestety, w celach przestępczych.

Należy pamiętać, że za pomoc w zakupie polisy u agenta licencjonowanego nic się płaci. Zapłaci za to później firma ubezpieczeniowa, już po podpisaniu umowy z klientem.

Tomasz Słupczyński