Co z kredytami dla Polaków pracujących za granicą?

2014-11-19 15:38:13

Polacy zarabiający za granicą mogą mieć spore kłopoty w uzyskaniu kredytu w Polsce, szczególnie jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne.

Polacy coraz częściej wyjeżdżają do pracy za granicę. Wcale nie oznacza to jednak, że natychmiast się bogacą. Wielu osobom nadal brakuje pieniędzy na zakup nieruchomości. Czy w związku z tym mają szanse na uzyskanie kredytu w Polsce? Oczywiście, mają szansę na pożyczenie gotówki w polskich bankach, ale zależeć to będzie w głównej mierze od formy ich zatrudnienia. Jeżeli ubiegający się o kredyt klient zatrudniony jest za granicą na umowę o pracę oraz dopełni wszelkich formalności, to kredyt w polskim banku powinien dostać. Natomiast jeżeli nie będzie w stanie udokumentować swojego legalnego zatrudnienia, na kredyt nie może raczej liczyć. Zresztą podobna sytuacja jest również w naszym kraju, bowiem jeżeli ktoś nie jest zatrudniony legalnie w Polsce, również kredytu nie dostanie.

Polacy ubiegający się o kredyt w Polsce powinni mieć umowy o pracę. Ale też powinni zebrać wszystkie niezbędne do tego celu dokumenty – są one różne w różnych bankach – mogą to być oryginały lub tłumaczenia. Jeżeli warunki te zostaną spełnione, bank zapewne udzieli im kredytów. Nie należy też zapominać, że w takich sytuacjach niezbędna jest również dokładna analiza ofert kredytów gotówkowych. Co nie mniej ważne, należy ją dostosować do swoich potrzeb. Nie jest to łatwe, ale z pewnością osobom takim pomoże porównywarka kredytowa Comperia.pl, a przede wszystkim jej zestawienia najlepszych kredytów gotówkowych.

Inna sprawa jest z kredytami hipotecznymi, bowiem rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego wyraźnie mówi, że kredyty hipoteczne mają być udzielane tylko w walucie, w jakiej nasi rodacy zarabiają. W związku z tym pracujący za granicą mogą mieć problemy w uzyskaniu kredytu hipotecznego w Polsce. Czasami można znaleźć ofertę kredytu walutowego w euro, ale nie znajdą go nasi rodacy zarobkujący w innych walutach, czyli np. pracujący w Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Norwegii. Większe szanse mają Polacy pracujący w krajach strefy euro, ale od razu trzeba zaznaczyć, że są to kredyty bardzo drogie.

Oczywiście, aby o takie kredyty się starać, należy złożyć wszystkie wymagane dokumenty, a przede wszystkim należy mieć udokumentowane i legalne stałe zatrudnienie, najlepiej umowę o pracę na czas nieokreślony. O szczegóły najlepiej pytać bezpośrednio w placówkach bankowych, albo na infoliniach.

Tomasz Słupczyński