W jaki sposób będzie przekazana dopłata z MdM-u?

2014-11-26 14:01:24

Obecnie najkorzystniejszą ofertą kredytów mieszkaniowych są kredyty udzielane przez banki w ramach programu rządowego Mieszkanie dla Młodych. Warto wiedzieć, w jaki sposób będzie przekazywana dopłata z MdM-u.

Kredyty hipoteczne na zakup mieszkania czy też budowę domu są obecnie trudno dostępne. Warunki kredytowania są rygorystyczne, kredyty – drogie, a ponadto od stycznia br. ubiegający się o kredyty hipoteczne powinni mieć przynajmniej 5 proc. obowiązkowego wkładu własnego (od przyszłego roku 10 proc.!). Jeżeli takiego wkładu nie zgromadzą, o kredytach hipotecznych mogą zapomnieć. Docelowo wkład własny będzie musiał wynosić 20 proc., nastąpi to w 2017 r. Dla wielu osób zgromadzenie tak dużych pieniędzy nie jest sprawą prostą. Jeżeli nie mają takich pieniędzy, mogą albo ubezpieczyć w części brakujący wkład własny (a to kosztuje), albo postarać się o dopłaty w ramach programu MdM. Otrzymają je, jeżeli spełnią obowiązujące warunki tego programu.

Zabiegający o dopłaty do kredytów mieszkaniowych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych powinni wiedzieć, w jaki sposób będą przekazywane dopłaty do tych kredytów. Najlepiej będzie, jeżeli zapoznają się ze szczegółami tego programu. Na początek kilka wskazówek. Dopłaty do tego typu kredytów są przekazywane w różny sposób, a reguluje to umowa, jaką kupujący mieszkanie zawarł z deweloperem. Gdy taka umowa zostanie zawarta z deweloperem i pieniądze mają wpłynąć na rachunek powierniczy, wówczas dopłata zostanie przekazana jako ostatnia wpłata tych świadczeń na rachunek powierniczy wskazany w umowie. Jeżeli jednak umowa nie przewiduje przekazania środków na rachunek powierniczy, dopłata zostanie przelana na rachunek instytucji czy osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej przez siebie działalności.

Istnieje jeszcze jedna opcja akcentowana przez Comperia.pl: zakup mieszkania niezwiązany z umową deweloperską. Oznacza to, że gdy kupujący lokal mieszkalny zawrze umowę o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania, wówczas pieniądze z dopłaty przekazywane są na rachunek firmy lub osób, które wybudowały ten obiekt w ramach prowadzonej przez siebie działalności.

Dopłaty do kredytów mieszkaniowych w ramach MdM-u są szansą dla wielu osób, których nie stać na zakup mieszkania w standardowy sposób, ani na wkład własny. Najlepiej dokładnie zapoznać się z warunkami przystąpienia do tego programu.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam