WIBOR 3M, 6M czy 12M? Która stopa decyduje o oprocentowaniu kredytów hipotecznych?

2015-01-07 14:18:26

WIBOR jest wysokością oprocentowania kredytów złotowych na polskim rynku międzybankowym. Która stopa decyduje o oprocentowaniu kredytów hipotecznych: 3M, 6M czy może 12M?

Obok marży kredytu WIBOR jest drugim z parametrów decydujących o wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych (złotowych). Jeżeli stawki WIBOR spadają, obniżają się dotychczas spłacane raty kredytów. W różnych bankach raty obniżane są jednak na różnych zasadach - wszystko zależy od warunków umowy kredytowej.

Wysokość stawki WIBOR pośrednio zależy od wysokości stóp procentowych ogłaszanych przez Radę Polityki Pieniężnej. To właśnie od decyzji RPP w dużej mierze zależy, jaki będzie koszt kredytów bankowych.

Z pewnością powody do zadowolenia mają kredytobiorcy, którzy pobrali wcześniej kredyty hipoteczne w polskich złotych, bowiem na przykład stawka WIBOR 3M, na której opiera się oprocentowanie większości kredytów hipotecznych, spadła w przeciągu roku z 2,70 proc. do 2,05 proc. Obniżeniu uległo tym samym oprocentowanie nominalne kredytów hipotecznych, co kredytobiorcy odczuli na własnych portfelach.

Jak wspomnieliśmy, na oprocentowanie kredytu wpływa nie tylko stawka WIBOR, ale również marża kredytu. Marże są zależne od decyzji poszczególnych banków. Tylko marża kredytu nie zmienia się w okresie jego spłaty, natomiast oprocentowanie nominalne może się zmieniać w wyniku zmian stawki WIBOR lub zostać na pewien okres zamrożone (zależnie od warunków umowy).

Banki najczęściej stosują w umowach kredytowych stopę WIBOR 3M, co oznacza, że wysokość stawki WIBOR może ulegać zmianom co trzy miesiące, wówczas - jeżeli będzie taka potrzeba - banki aktualizują wysokość oprocentowania kredytów.

Są jednak banki, w których zmiana oprocentowania kredytów może odbywać rzadziej niż raz na 3 miesiące, ponieważ oprocentowanie umowy kredytowej oparte będzie np. o WIBOR 12M lub WIBOR 6M, które stosowane są natomiast m.in. w umowach kredytowych Banku BGŻ.

Decyzja dotycząca wyboru podstawy oprocentowania kredytu zależy ostatecznie od klienta - nawet jeśli dany bank stosuje jedynie stopę WIBOR 3M, można skorzystać z oferty innej instytucji.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam