Oprocentowanie kont oszczędnościowych: listopad 2014

2014-11-17 11:48:22

Konta oszczędnościowe są chętnie wybierane przez klientów bankowych, ponieważ są elastyczniejsze od lokat, można na nie wpłacać nawet niewielkie kwoty, a także wypłacać z nich pieniądze bez utraty odsetek. W jakich bankach w listopadzie 2014 r. jest najwyższe oprocentowanie tych kont?

Konta oszczędnościowe to nic innego jak połączenie cech zwykłego ROR z cechami lokaty bankowej. Ich oprocentowanie jest wyższe od zwykłego rachunku osobistego, ale zwykle niższe od lokat bankowych. Decydując się na założenie konta oszczędnościowego, niejako świadomie rezygnujemy z wyżej oprocentowanych lokat bankowych. Dlaczego? Konta oszczędnościowe są lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą zamrażać swoich pieniędzy na długi okres. Na konta oszczędnościowe można wpłacać nawet niewielkie kwoty, a w nagłych potrzebach wypłacać pieniądze bez utraty odsetek.

Warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego. Ważne jest oczywiście jak najwyższe oprocentowanie, ponieważ to od niego zależy zysk. Należy zwrócić uwagę jednak też na to, czy oprocentowanie to jest promocyjne (i będzie obowiązywało tylko np. 2-3 miesiące) czy standardowe. Nie mniej ważna jest, tak jak przy lokatach bankowych, częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im częstsza, tym lepiej dla właściciela takiego konta. Warto także mieć na uwadze, iż banki prezentują nieco "zawyżone" oprocentowanie, gdyż od zysków pobierany jest 19-procentowy podatek Belki. Należy również przyjrzeć się kosztom związanym z przelewami. Najczęściej tylko jeden przelew jest bezprowizyjny, a za pozostałe trzeba zapłacić. Często są to naprawdę duże opłaty. Istnieją też banki, w których wszystkie przelewy są bezpłatne.

Z listopadowego zestawienia Comperia.pl wynika, że najkorzystniejsze oferty kont oszczędnościowych mają Bank Smart oraz Orange Finanse. Tutaj oprocentowanie rachunków wynosi 4 proc. w skali roku. W tej drugiej instytucji jednak jest to promocyjne oprocentowanie, obowiązujące przez pierwsze 3 miesiące od założenia konta. W przypadku obu rachunków darmowy jest tylko pierwszy przelew w miesiącu. W trzech kolejnych bankach rachunki oszczędnościowe oprocentowane są na poziomie 3,5 proc. w skali roku. Mowa tu o kontach: Oszczędnościowym w GetinOnline, EKOprofit w bossabanku, i BGŻOptima w banku o tej samej nazwie. Tylko ten ostatni rachunek umożliwia nieograniczone przelewy w miesiącu (pozostałe po jednym). I znów uwaga na warunki kont. W BGŻOptima podwyższone oprocentowanie obowiązuje tylko w stosunku do nowych środków, i wyłącznie do 25 listopada. W GetinOnline tylko przez 3-4 miesiące. W bossabanku także tylko w ramach promocji.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam