Pożyczki na oświadczenie dostępne także dla firm

2014-11-17 18:57:20

Mówi się, że procedury uzyskania kredytów przez firmy są dość skomplikowane. Najczęściej należy dostarczyć do banku wiele dokumentów, których weryfikacja pochłania sporo czasu. Tymczasem dostępne są pożyczki na oświadczenie także dla firm.

Kiedyś było to nie do pomyślenia: kredyty na oświadczenie dla firm praktycznie nie istniały, a jeżeli nawet można było je znaleźć w ofercie bankowej, był to tylko czysty marketing. Banki nie chciały i nadal nie chcą ryzykować, zatem firmy, które trafią na kredyty na oświadczenie o dochodach, muszą być przygotowane na to, że banki i tak zweryfikują ich sytuację finansową. Należy bardzo mocno podkreślić, że ani osoba fizyczna, ani tym bardziej firma nie dostanie w banku kredytu, jeżeli będzie mieć złą historię kredytową oraz nie będzie posiadać odpowiedniej zdolności kredytowej. Oferta kredytu na oświadczenie wcale nie oznacza, że banki nie sprawdzą dochodów wnioskodawcy. Banki muszą mieć pewność, że zobowiązanie zostanie spłacone, a jeżeli będą mieć wątpliwości – zażądają odpowiednich zabezpieczeń.

Przedsiębiorcy starający się o kredyt na oświadczenie mogą być pewni, że taki kredyt będzie przyznany na gorszych warunkach niż w ofercie standardowej. Przy kredycie na oświadczenie liczyć się należy z tym, że zapłacimy albo wyższe prowizję, albo bank ustali wyższe oprocentowanie. Poza tym kredytodawcy mogą zażądać również ubezpieczenia takiego kredytu. Są to dodatkowe koszty.

O typowe kredyty na oświadczenie, bez szczegółowej weryfikacji danych, można się starać jedynie w pozabankowych instytucjach pożyczkowych. Przy dużych kwotach jednak nawet firmy pozabankowe sprawdzają swoich klientów. Te większe mają już podpisane umowy z Biurem Informacji Kredytowej i z pewnością zbadają historię kredytową ubiegających się o takie kredyty. Małe firmy pozabankowe z kolei większych pieniędzy w tym trybie nie pożyczą.

Należy pamiętać, że jeżeli firma pozabankowa udziela pożyczki, to jej oprocentowanie będzie bardzo wysokie, a koszty dodatkowe jeszcze zwiększą cenę. Zanim osoba fizyczna czy firma zdecyduje się sięgnąć po tego typu pożyczkę w instytucji pozabankowej, powinna to dobrze przemyśleć i przeliczyć. Czasami nie ma innego wyjścia: firmie potrzebna jest szybka gotówka, a tylko w instytucjach pozabankowych można liczyć na rychłą decyzję i przelew środków. Zatem bez względu na koszty, przedsiębiorcy decydują się na pożyczenie tam pieniędzy. Dla wielu firm najważniejsze jest odzyskanie płynności finansowej.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam