Linia kredytowa dla firm: kiedy przydaje się najbardziej?

2014-11-14 14:41:30

Prowadzisz własną firmę? Sprawdź, w jakich sytuacjach linia kredytowa dla firm przydaje się przedsiębiorcom najbardziej.

Na początek należy wyjaśnić, co to jest linia kredytowa i na jakich zasadach działa. Najprościej rzecz ujmując, jest to przyznawany na określony czas limit na rachunku bankowym, który bank udostępnia do bieżącej działalności klienta. Jeśli klient chce skorzystać z tego limitu, który już wcześniej został mu przyznany, nie musi narażać się na dodatkowe formalności ani spełniać warunków, jakich bank zazwyczaj żąda przy staraniach o kredyty. Gdy przedsiębiorcy zabraknie pieniędzy na rachunku bankowym, może bez żadnego problemu korzystać z przyznanego mu limitu.

Na jakich zasadach funkcjonuje limit w koncie, komu się przyda i ile kosztuje? Przede wszystkim należy podkreślić, że limit w koncie jest bardzo przydatny, gdy potrzebna jest szybka gotówka, która może rozwiązać wiele problemów. Zaletą tego rodzaju kredytowania jest też to, że nie trzeba oczekiwać na decyzję banku - wystarczy tylko raz zawnioskować o linię i jeśli ją uzyskamy, możemy korzystać z pieniędzy w ramach niej udostępnianych o każdej porze. Oferta limitu w koncie skierowana jest przede wszystkim do osób lub firm w sytuacjach, kiedy potrzebują gotówki, a w bankach na decyzję kredytową trzeba jednak poczekać. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne, gdy firmie potrzebna jest szybka gotówka, a sprawdzanie zdolności kredytowej przedsiębiorstwa może przeciągnąć się nawet do kilku tygodni (chyba że firma stara się o kredyt w banku, który obsługuje jej finanse).

Oczywiście, nie ma nic za darmo. Za przyznanie limitu w koncie trzeba zapłacić. Prowizja z tego tytułu najczęściej nie przekracza 2 proc. kwoty udostępnianego limitu. Istnieją jednak banki, które w ramach promocji nie żądają opłat za przyznanie limitu w koncie. Warto je śledzić na porównywarce Comperia.pl.

Kolejnym kosztem kredytu w koncie jest jego oprocentowanie. Najczęściej jest ono zbliżone do maksymalnego oprocentowania, na które w danej chwili zezwala ustawa. Dużą zaletą limitu w koncie jest jego elastyczność oraz swoboda działania w zaciąganiu i spłacaniu zadłużenia. Poza tym bardzo proste są zasady dotyczące spłaty tego kredytu. Jeżeli firma wykorzysta określoną kwotę limitu, to każda wpłata na rachunek w pierwszej kolejności zostanie wykorzystana do spłaty kredytu.

Takie rozwiązanie jest potrzebne szczególnie firmom, które mają kłopoty z płynnością finansową. Limit w koncie często pomaga w odzyskaniu tej płynności. Niestety, wiele firm ma nadal kłopoty z kooperantami, którzy nie płacą w terminie faktur. Wówczas przedsiębiorcy mogą uruchomić nie tylko faktoring: jeżeli posiadają limit w koncie, mogą utrzymać swoją płynność.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam