O czym pamiętać, rozwijając działalność gospodarczą na kredyt?

2014-11-18 18:20:25

Prowadzenie własnego biznesu jest dużym wyzwaniem dla przedsiębiorców. O czym powinni oni pamiętać rozwijając działalność gospodarczą na kredyt?

Prowadzenie własnego biznesu nie jest sprawa łatwą, ale dla kreatywnych i pełnych inicjatywy przedsiębiorców nie jest to niemożliwe. Nawet gdy koniunktura nie sprzyja, można ten czas wykorzystać na zwiększenie udziałów na rynku. Jeżeli firmy potrafią ograniczyć koszty i wprowadzają innowacyjne rozwiązania, utrzymają się na rynku, zajmując miejsce bankrutów.

Jednymi z największych kosztów dla firm, i to nie tylko dla małych firm, są ubezpieczenia społeczne. Warto wiedzieć, że minimalny koszt ubezpieczenia to ponad 30 proc. średniego wynagrodzenia brutto. Niestety, są to koszty stałe. Należy zwrócić uwagę na koszty, o których przedsiębiorcy sami decydują.

W ofercie bankowej istnieje kredyt na start bez płacenia składek na ZUS. Taką ofertę ma na przykład Idea Bank, który nie dość, iż proponuje firmie dopiero rozpoczynającej działalność pożyczenie pieniędzy na dogodnych warunkach, to jeszcze przez rok płaci za firmę składki do ZUS. Rozwijając działalność gospodarczą, posiłkując się kredytami bankowymi, powinniśmy dokładnie sprawdzać, jakie są warunki kredytowania firm, i wybierać najkorzystniejsze. Decydując się na kredyty dla firm, należy pamiętać nie tylko o oprocentowaniu takich kredytów, ale również o warunkach kredytowania oraz spłaty takich kredytów.

Rozwijając własną działalność gospodarczą, należy zwracać uwagę przede wszystkim na zewnętrzne warunki kredytowania. Nie mniej ważnym elementem jest pomysł na biznes. Jeżeli ktoś liczy, że „jakoś to będzie”, jest w ogromnym błędzie. W bankach często już nie żądają biznesplanów, ale z pewnością ocenią zamierzenia finansowe i gospodarcze firm starających się o kredyty bankowe, a także branżę, w jakiej mają one zamiar działać.

Starając się rozwijać własny biznes, nie należy zapominać o leasingu, który może bardzo pomóc w działalności. Leasing jest coraz popularniejszą formą finansowania firm. Problem w tym, że firmom często potrzebna jest gotówka, której w leasing wziąć nie można. Tak czy inaczej, decydując się na założenie własnego biznesu, należy brać pod uwagę wszystkie okoliczności towarzyszące tym działaniom, kładąc szczególny nacisk na finansowanie zewnętrzne firm.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam