O czym pamiętać, płacą kartą za granicą?

2014-11-13 17:54:16

Karta płatnicza to wygodna forma dokonywania płatności w różnych sytuacjach. Przy płatności kartą transakcji za granicą, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów.

Na wyjazdy zagraniczne zwykle zabieramy ze sobą duże ilości gotówki. To niepraktyczne i w dodatku niezbyt bezpieczne rozwiązanie. Coraz częściej korzystamy za to z wygodnych płatności bezgotówkowych. Płatności kartą w kraju są proste i tanie, nie zastanawiamy się nad mechanizmem ich działania, bo jest on dla nas oczywisty. Inaczej wygląda płatność bezgotówkowa za granicą.

Na koszt płatności kartą za granicą wpływa konieczność przewalutowania płatności. Do tego niektóre banki doliczają koszt prowizji za operację przewalutowania. Jeżeli transakcja jest wykonywana na terenie Unii Europejskiej, to mamy do czynienia z jednym przewalutowaniem – płatność w euro jest przeliczana na złotówki po bieżącym w chwili przewalutowania kursie. Kurs ten zazwyczaj jest nieco wyższy od kursu w kantorach.

Jeżeli natomiast dokonujemy płatności w innej walucie niż euro, mamy do czynienia z podwójnym przewalutowaniem. Koszty takiej operacji są proporcjonalnie wyższe. W pierwszym etapie takiej płatności kwota wymaga przewalutowania na euro. Potem następuje kolejne przewalutowanie na złotówki. Jednocześnie pierwsze przewalutowanie zostaje dokonane po kursie adekwatnym dla danej organizacji płatniczej (na przykład VISA), kolejne przewalutowanie jest realizowane po kursie danej instytucji bankowej. Koszt takich operacji podnosi prowizja za podwójne przewalutowanie. Wynosi zazwyczaj od 1 do 4% kwoty transakcji.

Karta płatnicza w podróży jest wygodna i bezpieczna. Niestety płatności są obarczone dodatkowymi kosztami, które mogą być dość wysokie, gdy płacimy w lokalnych walutach. Nie dajmy się zaskoczyć kosztom obsługi transakcji. Najlepiej przed wyjazdem zweryfikować aktualną tabelę opłat i prowizji w oddziale banku lub przez Internet.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam