Raty równe czy malejące? Jak taniej spłacić pożyczkę na firmę?

2014-11-14 08:13:42

Kredyt dla firm może mieć dwa modele spłaty. Pierwszy wariant to raty malejące, drugi to równe raty.

Która opcja spłaty kredytu - w ratach równych czy malejących - jest korzystniejsza i jak to wygląda w praktyce?

Raty malejące w ogólnym rozrachunku będą korzystniejsze finansowo, taki kredyt będzie tańszy. Jest jednak pewien mankament takiej opcji. Początkowe płatności będą bardzo wysokie. Dopiero pod koniec okresu kredytowania wysokość raty będzie na niskim poziomie. Takie rozwiązanie jest korzystne dla firm, które dysponują odpowiednim miesięcznym budżetem. Raty malejące pozwalają na spłacanie kapitału w szybszym tempie i dzięki temu niższe są odsetki od kredytu. Jeżeli kredytobiorcy zależy przede wszystkim na tym, by zaoszczędzić na odsetkach, będzie to dla niego korzystny wybór.

Raty o równej wysokości pozwalają z kolei na poczucie większej stabilności finansowej i na zaciągnięcie pożyczki w wyższej wysokości. Na ratę równą składa się koszt odsetek i część kapitałowa. Przy takim modelu spłaty kredytu zapłacimy znacznie większe odsetki łączne, ale rata przez cały czas będzie jednakowa.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Dla dynamicznie zarabiającego przedsiębiorcy, który ma wysoką zdolność kredytową i potrzebuje zastrzyku gotówki na krótki czas, korzystniej będzie skorzystać z opcji rat malejących. Dla osób o stałym poziomie dochodów, które planują pożyczkę długoterminową, lepiej będzie bliższej przyjrzeć się ofercie z ratami o stałej wysokości. Jednak nawet wybór tej opcji nie zagwarantuje w 100% niezmiennej wysokości raty. Ta może ulec zmianie na skutek zmiany oprocentowania i to zarówno na korzyść kredytobiorcy, jak i na jego niekorzyść . Wszystko za sprawą zmian poziomu stopy bazowej, na której opiera się (zmienne) oprocentowanie kredytu.

Wybór odpowiedniego modelu spłaty kredytu dla firm zależy od wielu czynników. Warto przekalkulować różne propozycje, przeliczyć koszty, możliwe zyski i ewentualne ryzyko, by wybrać ofertę dopasowaną do własnych potrzeb i możliwości.  

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam