Kredyt hipoteczny na 30 000 zł też się opłaca

2014-11-24 17:28:18

Kredyt hipoteczny z reguły kojarzy się z pożyczką zaciąganą na zakup mieszkania lub domu. Jednak taki kredyt można także zdobyć w niższej kwocie, np. 30 000 zł i wykorzystać ją na remont mieszkania. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne dla kredytobiorcy?

Remont mieszkania to nieraz znaczny wydatek i nie zawsze łatwo go sfinansować. Często próbujemy pokryć koszty remontu pożyczką gotówkową. Jednak w takiej sytuacji dużo lepszym rozwiązaniem może się okazać kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny na remont

Formalności przy kredycie hipotecznym są bardziej skomplikowane niż przy pożyczce gotówkowej. Gdy jednak posiadamy na własność mieszkanie, wzięcie niskokwotowego kredytu hipotecznego na jego remont, np. około 30 000 złotych, może okazać się dla nas korzystniejsze.

Ubiegając się o kredyt hipoteczny, musimy się liczyć z tym, że obciążymy hipotekę posiadanego lokalu. Jednak ogromną zaletą takiego kredytu jest niskie oprocentowanie i długi okres spłaty, co wpływa na wielkość raty miesięcznej.

Kredyty hipoteczne są zwykle dostępne już od kwoty 30 000 zł. Oczywiście, jeśli jest taka potrzeba, można zdecydować się na wyższą sumę. Oprocentowanie takiego kredytu może być nawet o połowę (i więcej) niższe niż w przypadku pożyczki gotówkowej. Okres spłaty możemy rozłożyć na 20 lat lub więcej (to wpływa na wysokość rat - im dłuższy okres spłaty, tym niższe raty), a tym samym na poziom obciążenia domowego budżetu.

Wady kredytu hipotecznego

Podstawową wadą kredytu hipotecznego branego na remont mieszkania jest to, że uzyskane pieniądze możemy wykorzystać tylko na wcześniej zadeklarowany cel. Wszystkie wydatki poczynione na renowację lokalu powinny być udokumentowane, ponieważ musimy się liczyć z sytuacją, że bank zechce skontrolować przebieg prac.

Dodatkowym kłopotem i kosztem, który będziemy musieli uwzględnić przy braniu kredytu hipotecznego, to wycena posiadanej nieruchomości i jej obowiązkowe ubezpieczenie. Poza tym wszystkie procedury związane z obciążeniem hipoteki trwają dłużej niż formalności pożyczki gotówkowej.

Kredyt hipoteczny w niskiej kwocie może być opłacalny ze względu na to, że będzie dużo tańszy od pożyczki gotówkowej. Gdy chcemy obniżyć koszty spłaty pozyskanych pieniędzy i nie boimy się obciążenia hipotecznego, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Oczywiście, powinna to być przemyślana decyzja, uwzględniająca wszystkie wady i zalety kredytu hipotecznego, szczególnie że jest to zobowiązanie długoterminowe.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam