Jak płacić kartą do konta przez Internet?

2014-11-12 11:43:17

W Polsce płatność kartą przez Internet jest ciągle mniej popularna niż za granicą. Nie wszyscy również wiedzą, że do zakupów online można używać zwykłej karty do konta, a nie tylko kredytowej.

Na początku roku 2013 Polacy posiadali 6,3 mln kart kredytowych i aż 27 mln kart debetowych. Liczba tych drugich kart systematycznie rośnie, na niekorzyść kart kredytowych. Zwykłą kartą do konta można już swobodnie płacić za zakupy w Internecie, bez względu na to, co chcemy nabyć.

Jak płacić kartą przez Internet?

Wielu Polaków, niestety, nie ma jeszcze świadomości, że zwykłą kartą debetową wypłaci nie tylko pieniądze z bankomatu lub zapłaci za zakupy w sklepie stacjonarnym, ale również bez problemu ureguluje zobowiązanie w sklepie online. Może być to również spowodowane jeszcze do niedawna funkcjonującym rozróżnieniem na karty wklęsłe oraz wypukłe.

Transakcja kartą to, tak naprawdę, tylko wygoda. Trwa jedynie kilka sekund, a klient od razu otrzymuje potwierdzenie zapłaty, co przekłada się również na szybkość realizowania zamówienia.

Procedura płatności nie jest skomplikowana. Wystarczy podać dane z karty, takie jak imię i nazwisko jej posiadacza, numer karty lub jego cztery ostatnie cyfry oraz datę ważności karty. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wymóg podania kodu CVV/CVC. Co to takiego?

Transakcje kartami oraz bezpieczeństwo tych transakcji jest regulowane przez międzynarodowe standardy, np. certyfikat Payment Card Industry Data Security Standard (PCI-DSS) lub 3D Secure. Jednak najpopularniejszy jest właśnie kod CVV. To 3 ostatnie cyfry na odwrocie karty przy polu podpisu (wyjątkiem są karty American Express, gdzie używa się 4 cyfr).

Oczywiście, wykonując w ten sposób transakcje w sieci, należy zachować bezpieczeństwo, jak przy każdej metodzie płatności. Ważne, żeby strona logowania, z jakiej korzystamy przy płatności, używała specjalnego protokołu szyfrującego SSL, co zabezpiecza wpisywane dane przed wglądem niepowołanych osób trzecich (adres strony powinien zaczynać się od https).

Korzyści z płacenia kartą

Ważnym mechanizmem zabezpieczającym płatność kartą, jest chargeback. To tzw. zabezpieczenie zwrotne, pozwalające na odzyskanie pieniędzy w sytuacji, gdy klient nie otrzyma zamówionego towaru lub usługi, za którą zapłacił kartą, albo towar ten nie zgadza się z przedstawioną wcześniej ofertą. W tym wypadku bank, który wystawił kartę, jest zobowiązany zwrócić środki na konto klienta.

Dodatkową zaletą płatności kartami jest to, że często ich wystawcy proponują dodatkowe bonusy i programy lojalnościowe oraz specjalne oferty u swoich partnerów (np. Visa). 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam