Małżonek nie wyraża zgody na kredyt. Co teraz?

2014-11-18 13:30:31

Co zrobić, kiedy małżonek nie wyraża zgody na kredyt, który chce zaciągnąć jego "druga połówka"? Co o takiej sytuacji mówi prawo w Polsce? 

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, między kobietą a mężczyzną powstaje wspólność majątkowa. Obejmuje ona wszystkie przedmioty majątkowe, które zostaną od tej pory nabyte aż do końca trwania małżeństwa. Może to być mieszkanie, jego wyposażenie, auto, telewizor, książki itd. Jeśli zakupy te zostały dokonane po ślubie, wówczas stanowią one wspólny majątek partnerów. Do majątku wspólnego wlicza się także wynagrodzenie za pracę.

Wspólnota majątkowa nie powstanie tylko wtedy, gdy przed zawarciem związku małżeńskiego partnerzy podpiszą intercyzę, czyli umowę o rozdzielności majątkowej. Można ją również podpisać w trakcie trwania małżeństwa, jednak jej postanowienia będą biegły nie od dnia ślubu, a od dnia jej podpisania. Jest to dobre rozwiązanie, gdy jedno z małżonków nie może podpisać umowy kredytowej, gdyż np. przebywa za granicą lub pracuje do późnych godzin.

Jeżeli jednak zdarzy się, że małżonek nie chce wyrazić zgody na kredyt, pozostaje zaciągnięcie kredytu w niższej wysokości, w której zgoda partnera nie jest wymagana. Innym rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być negocjacje z bankiem, mające na celu zastosowanie innego rodzaju zabezpieczenia, np. poręczenia osoby trzeciej. Czasem bowiem łatwiej poprosić koleżankę czy sąsiadkę o podżyrowanie kredytu niż własnego męża.

Kwotę kredytu, powyżej której wymagana jest zgoda małżonka, banki ustalają indywidualnie. Warto więc porównać oferty w kilku instytucjach finansowych. Najważniejszym kryterium dla banku jest nasza zdolność kredytowa i jeżeli tylko otrzymywany przez nas dochód wystarczy na pokrycie wszystkich zobowiązań, to bank nie będzie się interesował małżonkiem kredytobiorcy. Gorzej będzie, gdy zawnioskujemy o kredyt niewymagający podpisu partnera, a nasz dochód będzie niewystarczający na spłatę rat. Bank będzie wymagał połączenia naszego dochodu z zarobkami małżonka, aby móc udzielić finansowania. Takie łączenie dochodów przy wnioskowaniu o kredyt możliwe jest z reguły tylko w przypadku osób posiadających wspólnotę majątkową.

Istnieją także pewne rodzaje kredytów, w których przypadku zgoda małżonka może być wcale niepotrzebna, ale nie dotyczy to wszystkich banków. Są to limity i debety w rachunku osobistym, na które wpływa nasze wynagrodzenie, lub karty kredytowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, w którym banku i z jakiego rodzaju produktu skorzystamy, porównajmy dostępne oferty i wybierzmy najbardziej korzystne rozwiązanie.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam