Jak wybrać optymalną wysokość kredytu?

2014-10-31 17:08:33

Decyzja o podpisaniu umowy kredytowej powinna być zawsze dobrze przemyślana. Warto także przeanalizować samą umowę i dodatkowe dokumenty, by uniknąć rozczarowań w trakcie spłacania kredytu. W jaki sposób wybrać ofertę kredytową, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy i jakiej wysokości zobowiązanie zaciągnąć?

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych rad dla osób zastanawiających się nad skorzystaniem z kredytu gotówkowego.

Porównaj kilka ofert

Nie decyduj w biegu na podpisanie umowy w pierwszym lepszym banku. Oferty kredytowe mogą się między sobą różnić w znaczący sposób. Lepiej poświęcić parę chwil na analizę kilku opcji niż trafić na mało korzystną propozycję i płacić więcej.

Sprawdź też: Oblicz wysokość kredytu z kalkulatorem zdolności kredytowej

Możliwe, że w banku, którego klientem jesteś od dawna, otrzymasz ofertę specjalną. Niektóre banki doceniają lojalnych klientów. Jeśli od lat posiadasz konto w jednym banku lub korzystasz z innych usług bankowych możliwe, że uzyskasz lepsze warunki produktowe niż nowy klient.

Wybierz optymalną kwotę

Zastanów się nad tym, jakiej kwoty rzeczywiście potrzebujesz. Pamiętaj, że po uzyskaniu pożyczki przez okres nawet do 3 miesięcy banki mogą nie zechcieć udzielać Ci kolejnych kredytów. Jeśli więc pieniędzy z pierwszej pożyczki zabraknie przez dłuższy czas nie będziesz mógł znowu pożyczyć od banku.

Wybierz optymalny czas kredytowania

Pamiętaj o tym, że im dłuższy czas kredytowania, tym większe odsetki. Nie kieruj się jednak tylko wysokością odsetek. Łatwo powiedzieć, że szybka spłata kredytu spowoduje, że odsetek będzie mniej. Dobierz długość spłaty do własnych możliwości finansowych. Ważne jest takie ustalenie wysokości raty, by zanadto nie obciążała budżetu.

Przyjrzyj się kosztom dodatkowym

Koszty dodatkowe niestety zdarzają się w wielu umowach. Do kredytu zapewne bank zaoferuje Ci fantastyczną kartę kredytową, świetne ubezpieczenie, a wszystko to w "doskonałych" warunkach. Doczytaj detale. Promocje mogą obejmować tylko krótki okres, a po kilku miesiącach koszty utrzymania karty lub koszty ubezpieczenia mogą być wysokie.

Weź pod lupę promocyjne oferty kredytowe

Zdarza się, że oferty promocyjne są droższe od standardowych rozwiązań. Może się okazać, że niższa prowizja za udzielenie kredytu jest rekompensowana wyższym oprocentowaniem lub obowiązkiem przystąpienia do ubezpieczenia. Takie promocje przekalkuluj i skorzystaj z najlepszej opcji. Najlepiej zrobić to za pomoca internetowych porównywarek finansowych, np. Comperia.pl.

Zaciąganie kredytu gotówkowego jest raczej proste. Trudniejsze jest wybranie najlepszej opcji. Powyższe zasady będą pomocne w wyborze oferty skrojonej na miarę potrzeb.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam