Jak wybrać dobry kredyt hipoteczny?

2014-10-30 15:25:39

Wielu z nas marzy o własnym mieszkaniu lub domu. Niestety najczęściej jest tak, że bez zaciągnięcia kredytu hipotecznego nie mamy co myśleć nawet o realizacji tych bardzo ambitnych planów.

Zanim zdecydujemy się na zaciągniecie długoterminowego kredytu hipotecznego, warto rozważyć wszystkie za i przeciw, przyglądając się dokładnie każdej ofercie.

Decydując się na kredyt, najczęściej kierujemy się kryterium prowizji i oprocentowania. Jednak nasz wybór nie powinien być uzależniony tylko od tych dwóch czynników. I tak, po pierwsze, warto rozeznać się wśród wielu propozycji. Nie należy ślepo wierzyć reklamom, ulotkom i prospektom zachęcającym nas do wyboru konkretnego kredytu. W dobie powszechnego dostępu do Internetu warto przejrzeć aktualne rankingi klasyfikujące dostępne na naszym rynku kredyty hipoteczne.

Po drugie, zanim podpiszemy umowę kredytową, warto zapoznać się nie tylko dokładnie z treścią samego dokumentu, lecz również polisy ubezpieczeniowej. Należy również zapoznać się z ustaleniami, w razie jakbyśmy spłacili kredyt przed wyznaczonym terminem. Warto również wziąć pod uwagę sam fakt, iż wysokość miesięcznej raty może być na tyle wysoka, że spowoduje utratę płynności finansowej całego gospodarstwa domowego.

Zanim zdecydujemy się na zaciągniecie kredytu hipotecznego, zastanówmy się nad rodzajem rat, z których skorzystamy. Co będzie lepsze - raty równe czy malejące?  Wybór rat równych umożliwia najczęściej zachować zdolność kredytową. Raty malejące zaś pozwalają nam sporo zaoszczędzić w dłuższym okresie.

Zanim udamy się do banku, aby podpisać umowę o pożyczkę, warto sprawdzić swoją zdolność finansową. Możemy bardzo szybko tego dokonać przy pomocy rożnego rodzaju kalkulatorów internetowych. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na co orientacyjnie możemy liczyć, udając się do oddziału banku. 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam