Co to jest kredyt konsolidacyjny i do czego służy?

2017-08-01 22:05:00

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla osób, którym grożą problemy ze spłatą zobowiązań kredytowych. Kiedy dokładnie warto zdecydować się na połączenie posiadanych pożyczek?

Wielu klientów banków posiada jednocześnie kilka zobowiązań finansowych do obsłużenia. Może to być na przykład kredyt ratalny, kredyt gotówkowy oraz karta kredytowa. Sam fakt posiadania kilku zobowiązań w tym samym czasie nie oznacza jeszcze, że mogą niedługo nadejść trudności ze spłatą zadłużeń. Jeśli mamy odpowiednie dochody i nie zapowiada się, by zabrakło nam w najbliższym czasie na raty, to jesteśmy je w stanie osobno regulować bez żadnych opóźnień. Problemy zaczynają się jednak wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie pokryć takich zobowiązań na czas.

Mogłoby się wydawać, że w takiej sytuacji rozwiązaniem jest wzięcie innej pożyczki na regulowanie bieżących rat posiadanych już kredytów. Nie jest to jednak dobry pomysł, dlatego że nie rozwiązuje problemu, tylko go przesuwa w czasie. Zresztą taki krok to najłatwiejsza droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Jeśli spotykają nas problemy z regulowaniem na czas kredytów i pożyczek, to najlepiej będzie się zdecydować na ich konsolidację. Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego w większości przypadków nie stanowi zbyt dużej trudności. Na czym polega dokładnie to rozwiązanie?

Kredyt konsolidacyjny służy temu, aby połączyć w jedno zobowiązanie kilka kredytów i pożyczek. Dzięki temu klient nie spłaca np. trzech rat, tylko w zamian za to jedną. Samo połączenie pożyczek w jedną nic by jednak kredytobiorcy nie dawało, ponieważ wysokość raty pozostałaby taka sama. Dlatego też kredyty konsolidacyjne pozwalają na obniżenie wysokości łączonej raty wraz z wydłużeniem okresu spłaty całego zobowiązania. To właśnie dzięki tym dwóm krokom udaje się uzyskać chwilę wytchnienia i poradzić sobie z trudnościami finansowymi. Mimo wszystko za ten sam dług przyjdzie nam zapłacić więcej. Pamiętajmy, że spłacając raty równe, a to one są wybierane przez kredytobiorców najczęściej, początkowy etap regulowania zadłużenia wiąże się ze spłacaniem głównie odsetek. Kapitału do zwrotu wobec banku tymczasem ubywa niewiele. Skutkiem konsolidacji płacimy więc dwa razy odsetki od niemal tego samego kapitału.

Krótko mówiąc, kredyt konsolidacyjny to produkt, który powstał specjalnie z myślą o trudnych sytuacjach finansowych. Dzięki niemu aktualne obciążenie staje się mniejsze i nie sprawia tak dużego problemu. Kredyty konsolidacyjne pozwalają w płynny sposób wyjść z dołka finansowego, choć z pewnością zwiększą koszt istniejącego zobowiązania kredytowego.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam