Telefon dla dziecka - jaki model wybrać?

2014-10-30 08:16:55

Obecnie coraz młodsze dzieci marzą o posiadaniu telefonu komórkowego. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale wiąże się też z jednym, nieodłącznym pytaniem - jaki model wybrać?

Kupno dziecku pierwszego, przypadkowego telefonu nie będzie z pewnością dobrym rozwiązaniem. Młodsi, tak jak i dorośli, posiadają swoje potrzeby i dotyczą ich pewne ograniczenia, które mogą sprawić, że zakup pewnym modeli będzie po prostu nietrafiony. Zaawansowane funkcje korzystania z Internetu, skomplikowane aplikacje czy nieograniczone możliwości konfiguracji różnych funkcji telefonu mogą doprowadzić nawet do wielu problemów. Należy za to zwrócić uwagę na aspekt estetyczny, gdyż dziecko nie skorzysta z urządzenia, jeśli to nie będzie mu się podobało. Istotną rolę powinno odgrywać także zapewniane bezpieczeństwo i trwałość, a także możliwość praktycznego wykorzystania kupionego sprzętu. Jeśli bowiem stwierdzimy, że nasze dziecko powinno posiadać własny telefon, to powinien on być zwyczajnie przydatny. Traktowanie urządzenia za nawet kilkaset złotych nie tylko nie jest dobrym pomysłem, ale też nie uczy dziecka szacunku do wartości zarabianych przez nas pieniędzy.

Czym powinien charakteryzować się dobry telefon dla dziecka? Przede wszystkim wytrzymałością. Jego obudowa i ekran powinny być odporne na zniszczenia, gdyż szans na ich uszkodzenie będzie wiele. Ponadto powinien być prosty w obsłudze i oferować tylko takie możliwości, z jakich dziecko rzeczywiście skorzysta. Podstawowe formy komunikacji (rozmowy, SMS-y), aparat lub odtwarzacz muzyki z pewnością nie zaszkodzą, ale udostępnienie Internetu może już budzić wątpliwości, choćby ze względu na powodowanie dodatkowych opłat i ewentualność wykorzystania połączenie internetowego w sposób, który nie do końca by nas satysfakcjonował.

Dla najmłodszych doskonałym rozwiązaniem będą urządzenia typu Fonek lub Aqooqoo. Pozwalają one śledzić dzieci i posiadają funkcje, które zwiększą bezpieczeństwo naszej pociechy i ułatwią mu kontakt z rodzicami w razie jakiegokolwiek problemu (przycisk S.O.S.).

W przypadku dzieci nieco starszych możemy zastanowić się nad wyborem telefonów dotykowych, wyposażonych w klasyczne, fizyczne przyciski lub takich, które łączą obie funkcjonalności (np. dotykowy ekran i klawiatura QWERTY). Wybór zawsze należy do rodzica i powinien być dobrze przemyślany. Inwestycja w drogi telefon raczej nie przyniesie żadnych dodatkowych korzyści, a tylko narazi nas na koszty, nie wspominając już o nieodpowiednim wykorzystaniu zaawansowanego sprzętu. Rozsądek powinien więc odgrywać kluczową rolę.

Arkadiusz Wojciechowski