Najtańsze pożyczki hipoteczne: październik 2014

2014-10-24 09:39:03

Zamierzać pożyczyć z banku większą kwotę i chcesz to zrobić jak najtaniej? Wybierz pożyczkę hipoteczną. Podpowiemy Ci, dokąd udać się po najtańszy produkt w październiku 2014 r.

Na pierwszy rzut oka kredyty hipoteczne oraz pożyczki hipoteczne wydają się tym samym produktem bankowym. Podobieństwo kończy się na zabezpieczeniu obu tych produktów hipoteką zastawianej nieruchomości. Kredyt hipoteczny przeznaczony jest na konkretny cel: mianowicie na kupno lub remont domu, mieszkania lub innej nieruchomości. Pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel.

Pożyczka hipoteczna, jak każda pożyczka, ma swoje zalety i wady. Zaletą pożyczek hipotecznych jest ich dowolne przeznaczenie, duża wysokość kwoty możliwej do uzyskania, której granicę wyznacza wycena nieruchomości będącej zabezpieczeniem i zdolność kredytowa wnioskodawcy, a także długi termin spłaty. Pożyczkę hipoteczną spłacać można nawet przez kilkanaście lat, a w wielu przypadkach nawet dłużej. Kredyty gotówkowe, które również przeznaczane są na dowolny cel, można spłacać zwykle do 10 lat, rzadziej przez 12 lat, ale długie okresy spłaty są w przypadku tych produktów mocno nieopłacalne. Istnieją jednak i wady pożyczek hipotecznych. Z ryzykiem dla kredytobiorcy wiąże się konieczność ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości, czyli hipoteki. W razie kłopotów ze spłatą długu, bank może przejąć tę nieruchomość.

Starając się o jak najtańszą i jak najkorzystniejszą pożyczkę hipoteczną, warto skorzystać z porównywarek kredytowych. Z zestawem najkorzystniejszych obecnie pożyczek hipotecznych można zapoznać się na stronie internetowej Comperia.pl. Najkorzystniejszą w chwili obecnej ofertę ma Raiffeisen Bank, w którym RRSO wynosi 5,07 proc., oferta maksymalna to 70 proc. wartości nieruchomości. Okres spłaty wynosić może nawet 20 lat, a kwota pożyczki zaczynać się może od 30 tys. zł. Co istotne, bank ten nie pobiera prowizji.

Na drugim miejscu zestawienia znalazł się Citi Handlowy, w którym można dostać pożyczkę także do 70 proc. wartości nieruchomości. Minimalna kwota pożyczki to 40 tys. zł, a RRSO wynosi 5,2 proc. Ponadto bank pobiera prowizje w wysokości 1 proc., a okres kredytowania sięga do 20 lat.

Trzecia propozycja godna uwagi to oferta pakietowa Banku Pocztowego. Bank nie pobiera prowizji, kredytuje aż do 30 lat, a aktywnym klientom oferuje niższą marżę. RRSO zaczynać się może od 5,37 proc. W październiku warto też sprawdzić oferty takich banków, jak Meritum Bank, ING Bank Śląski czy BPH.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam