Przyspiesz swój telefon. Sposoby na leniwego Androida

2014-11-10 08:35:03

System operacyjny Android obsługuje gros współczesnych telefonów. Jest on bardzo efektywny, pod warunkiem że jest "świeży". Jeśli go jednak zaśmiecimy, staje się leniwy. Istnieją jednak sposoby na to, aby przyspieszyć jego działanie.

Pierwszym krokiem do przyspieszenia naszego telefonu działającego na Androidzie jest ograniczenie liczby zainstalowanych aplikacji. Jeśli jest ich zbyt dużo, to nadmiernie zużywają pamięć urządzenia. Kluczowe jest tutaj dokładne przestrzeganie limitu 700 MB wolnej przestrzeni. Jeśli zejdziemy poniżej tej wartości, telefon zacznie działać bardzo wolno. O wolną przestrzeń w pamięci zadbamy także, usuwając z niej stare SMS-y oraz różnego rodzaju pliki, które się tam zawieruszyły.

Inną opcją pozwalającą przyspieszyć telefon jest przeniesienie aplikacji z pamięci telefonu na kartę SD. Niestety można to zrobić tylko z niektórymi aplikacjami, ale jeśli to zrobimy, na pewno odczujemy różnicę w szybkości działania telefonu.

Aby telefon działał sprawniej, niezbędne będzie także aktualizowanie aplikacji. Często wszak zdarza się, że jakaś aplikacja źle współpracuje z Androidem i dopiero jej nowsza wersja nie powoduje wolniejszej pracy. Imperatyw aktualizowania nie oznacza jednak, że powinniśmy ustawiać zawsze automatyczne aktualizacje. Lepiej już na wstępie wyłączyć tę opcję. Dlaczego? Przy np. 50 aplikacjach na telefonie i automatycznej aktualizacji nie ma mowy, aby nasz system nie działał wolniej. Dużo efektywniejsze są aktualizacje ręczne bądź włączanie aktualizacji automatycznej wtedy, kiedy z telefonu nie korzystamy.

Powodem wolniejszej pracy naszego telefonu może być także obecność wirusa. Dobrze jest więc tę kwestię sprawdzić. Tutaj zaleca się posiadanie dobrego programu antywirusowego. Jest to rozsądna inwestycja w telefon.

Leniwy Android to także rezultat zbyt dużej liczby aktywnych procesów i widżetów. Programy działające w tle należy ograniczyć do minimum i nie pozwolić, aby zamulały nasz system.

Z leniwym systemem operacyjnym możemy sobie poradzić. Jeśli wyżej opisane działania jednak nie pomagają, to mamy dwa ostateczne wyjścia: instalacja nowej wersji Androida lub kupno nowego urządzenia. Czasami tylko takie ostateczne rozwiązania są efektywne. Oczywiście należy je wybrać tylko wtedy, kiedy sprawdziliśmy wszystkie wcześniejsze opcje.

Arkadiusz Wojciechowski