Październik najlepszym czasem na wniosek o kredyt studencki

2014-10-08 10:03:32

Niejeden student marzy, by się usamodzielnić, a przy tym nie chce rezygnować z rozrywek, poświęcając się jedynie nauce i pracy. By to osiągnąć, warto już teraz złożyć wniosek o kredyt studencki, bo październik to najlepszy czas, żeby to zrobić.

Często studenci myślą o tym, żeby wyprowadzić się z rodzinnego domu i wylecieć spod skrzydeł rodziców. Wielu młodych ludzi obawia się jednak, że nie będzie ich na to po prostu stać. Istnieje jednak rozwiązanie, które pomaga wyruszyć na samodzielną ścieżkę życia.

Student na kredyt

Wielu młodych ludzi, studiując w dzień, wieczorami lub w nocy dorabia, np. jako barmani. Jednak na dłuższą metę taki styl życia prowadzi tylko do wyczerpania i depresji, zamiast do korzystania z dobrodziejstw edukacji oraz życia studenckiego. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu.

Od 1 października do 15 listopada można składać wnioski o kredyt studencki. Można to zrobić w każdym banku, który posiada odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego określa ogólne wytyczne dotyczące kredytu przyznawanego studentom, ale poszczególne banki oferują ten produkt, opierając się na własnych zasadach. Z tego właśnie powodu dobrze jest zapoznać się z propozycjami różnych instytucji finansowych. Istotne jest to, że kredyt ten ma niskie oprocentowane, ponieważ jest wspierany przez państwo.

Kredyt może otrzymać student zarówno uczelni publicznej, jak i niepublicznej, studiujący stacjonarnie lub niestacjonarnie, bez względu na kierunek. Warunkiem jest rozpoczęcie edukacji przed 25 rokiem życia, a kredytobiorca musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.

Środki z kredytu studenckiego wypłacane są przez 6 lat (w przypadku doktorantów o 4 lata dłużej) w okresie od października do lipca, a miesięczna transza wynosi 600 zł. Ważną informacją jest to, że kredyt spłacany jest 2 lata po zakończeniu studiów, a w ciągu tego okresu oraz w czasie studiowania nie są naliczane żadne odsetki.

Jak otrzymać kredyt?

W celu uzyskania kredytu studenckiego, należy przedłożyć w banku odpowiednie dokumenty. Potrzebna będzie ważna legitymacja studencka lub doktorancka, specjalne zaświadczenie wydane przez uczelnię. Należy również uzyskać w urzędzie skarbowym zaświadczenie o wysokości własnych dochodów i o dochodach swojej rodziny.

Trzeba pamiętać o terminie składania wniosku, tj. od 1 października do 15 listopada – im wcześniej, tym lepiej. Potrzebni będą jeszcze dwaj poręczyciele, często muszą to być rodzice.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam