Rynek odwróconych kredytów hipotecznych uregulowany. Sejm przyjął ustawę

2014-09-30 09:51:11

Po kilku latach przepychanek legislacyjnych rynek odwróconych kredytów hipotecznych został w końcu uregulowany. 12 września br. sejm przyjął długo wyczekiwaną ustawę 287 głosami.

Zanim nowe prawo dotyczące odwróconej hipoteki wejdzie w życie, musi jeszcze zostać zaakceptowane przez senat, chociaż to wydaje się już tylko formalnością. Niestety, ciągle jest problem z ustawą o rencie dożywotniej.

Nowy produkt na rynku

Uchwalone prawo w końcu należycie zabezpiecza interesy seniorów. Od kilku lat eksperci, przedstawiciele Związku Banków Polskich, a także fundusze hipoteczne przekonywały, że odpowiednia ustawa jest niezbędna. Niestety, problem pozostał jeszcze z rentą dożywotnią, oferowaną przez fundusze hipoteczne. Dopóki ta kwestia nie zostanie uregulowana, nie będzie można mówić o pełnym sukcesie prawnym.

Nie jest do końca jasne, czy banki w ogóle będą zainteresowane odwróconymi kredytami hipotecznymi. Okazuje się, że nie jest to dla nich zbyt atrakcyjny produkt ze względu na małą grupę odbiorców. Inaczej postrzegają całą sprawę fundusze hipoteczne, wskazując na duży potencjał tego rynku.

Jeśli jednak banki zdecydują się wprowadzić do swojej oferty odwrócone kredyty hipoteczne, nie stanie się to od razu. Będzie to zupełnie nowy produkt dla tych instytucji finansowych. Zapewne najwcześniej pojawi się w ofercie pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Przedstawiciele banków ostrożnie wypowiadają się na ten temat.

Co daje ustawa?

W przyjętych zapisach prawnych postawiono przede wszystkim na bezpieczeństwo seniorów. Jak zapowiadają przedstawiciele rządu, odwrócone kredyty hipoteczne będą oferowane przez banki (również oddziały banków zagranicznych), oddziały instytucji kredytowych, a także instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną, podległe kontroli Komisji Nadzoru Finansowego albo nadzorowane przez odpowiednie organy w krajach macierzystych.

Ustawa dokładnie reguluje również kwestie zawarcia samej umowy. Już co najmniej 7 dni przed jej podpisaniem senior musi otrzymać do wglądu specjalny formularz, zawierający informacje ważne dla kredytobiorcy (np. kwotę kredytu, sposób jej ustalania, wysokość oprocentowania oraz wszystkie koszty związane z tym kredytem). Będzie można odstąpić od podpisanej umowy w ciągu 30 dni bez podania przyczyny.

Odwrócone kredyty hipoteczne będą mogły być udzielane w obcych walutach, ale będą objęte ochroną antyspreadową.

Przyjęta ustawa zadba również o interesy spadkobierców kredytobiorcy. W ciągu 12 miesięcy będą mogli spłacić zobowiązanie wobec banku, jeśli zechcą zatrzymać nieruchomość.

Uregulowanie kwestii odwróconych kredytów hipotecznych to ważny krok. Pozostała jeszcze kwestia ustawy o rencie dożywotniej, która również powinna zostać jak najszybciej przyjęta. Dałoby to seniorom możliwość wyboru najlepszej dla nich oferty. Niestety, póki co, trzeba czekać na odpowiedni akt prawny. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam