Jak wybrać tani kredyt konsolidacyjny?

2014-11-07 16:15:48

Sposobem na wybranie taniego kredytu konsolidacyjnego jest skorzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej i porównywarki produktów finansowych. Dzięki temu możemy wybrać ofertę dopasowaną do swoich oczekiwań. Tylko, czy takie kalkulatory na pewno są niezawodne?

Internet to doskonałe źródło informacji również wtedy, gdy chcemy znaleźć najlepszą ofertę kredytu - także konsolidacyjnego. Możemy znaleźć w sieci wiele kalkulatorów, np. Comperia.pl, które ułatwią porównywanie różnych propozycji banku. Sprawdźmy jednak, co może nam pokazać taka aplikacja, a czego nie dowiemy się z niej.

Sprawdź zdolność kredytową

Jeśli interesuje nas wysoka kwota kredytu, najpierw watro sprawdzić, na jej uzyskanie pozwoli nasza zdolność kredytowa. W tym celu również warto skorzystać z kalkulatora - zdolności kredytowej. Wystarczy wprowadzić odpowiednie informacje na temat osiąganych dochodów i naszych wydatków - przede wszystkim spłacanych obecnie pożyczek. Zazwyczaj trzeba podać rodzaj posiadanych zobowiązań (np. kredyt hipoteczny, gotówkowy, karta kredytowa itd.). Potem należy podać kwotę, jaka jeszcze pozostała do spłaty zadłużeń. Kalkulator dzięki tym informacjom oszacuje, ile banki będą w stanie pożyczyć nam w ramach nowego kredytu.

Porównaj oferty banków

Gdy już poznamy maksymalną kwotę pożyczki, jaka będzie dla nas dostępna, przyjdzie czas na wybór kredytu najkorzystniejszego dla nas. Zamiast wertować i zestawiać ręcznie oferty wielu banków, porównując różne parametry, warto wykorzystać do tego celu odpowiedni kalkulator kredytowy. Dzięki niemu uzyskamy potrzebne dane w kilka sekund.  Porównywarka produktów finansowych w kilka chwil pokaże nam najlepsze oferty i dostępne możliwości. Dzięki niej poznamy takie parametry, jak wysokość oprocentowania i ubezpieczenia, prowizji, a także poznamy warunki, jakie stawia bank przed potencjalnymi kredytobiorcami. Będzie można przy tym zestawić dostępne propozycje, szeregując je np. względem najniższej raty czy najniższego oprocentowania.

Czego nie znajdziemy w kalkulatorze?

Niestety, kalkulator możemy traktować tylko jako narzędzie przydatne we wstępnej selekcji ofert. Pamiętajmy, że banki zawsze podchodzą do klientów w sposób indywidualny. W rezultacie dwie różne osoby mogą uzyskać teoretycznie ten sam produkt bankowy na odmiennych zasadach.

Sprawdź też: Pożyczka konsolidacyjna - obniży raty, ale nie koszty

Porównywarka produktów bankowych nigdy nie uwzględni historii kredytowej klienta, ani nie oceni dokładnie jego zdolności kredytowej. Można ją oszacować, tak jak wspomnieliśmy o tym wyżej, ale możemy np. nie pamiętać, że dwa lata temu poręczyliśmy znajomemu kredyt, który nadal jest spłacany, albo że rok temu opóźniliśmy się znacznie z ratą, co pozostawiło skazę na naszej wiarygodności. A to właśnie te czynniki najbardziej wpływają na ostateczny koszt kredytu i na jego wysokość. W rezultacie często się zdarza, że przez mankamenty naszej historii kredytowej bank może odmówić udzielania nam ofert dostępnej dla klientów z lepszym wynikiem z zakresu weryfikacji wiarygodności kredytowej klienta. Może za to zaproponować pożyczkę na nieco gorszych dla wnioskodawcy zasadach (czyli np. wyżej oprocentowaną).

Porównywarka kredytowa nie uwzględni wszystkich kosztów związanych niebezpośrednio z danym kredytem, szczególnie gdy bank wymaga skorzystania z dodatkowych produktów, jak np. rachunek ROR (który może generować dodatkowe koszty).

Pomimo, że żaden z kalkulatorów nie jest aplikacją doskonałą, zdecydowanie warto z nich korzystać. To właśnie dzięki nim możemy wytypować instytucje finansowe, do których warto się udać w pierwszej kolejności, by skonsolidować dotychczasowe zobowiązania.

Tomasz Słupczyński