Na co warto zwracać uwagę przy kredycie obrotowym?

2014-09-30 13:24:08

Własna firma to nie lada gratka – zwłaszcza dla amatora. Wyjście na finansową prostą wymaga jednak od młodego przedsiębiorcy wielu poświęceń, a przede wszystkim nakładów pieniężnych. Z pomocą przychodzą banki, które oferują kredyty obrotowe dla małych firm.

Pokutuje teoria, że małe i niedoświadczone firmy nie mają szans na bankowe finansowanie. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ większość banków wymaga od przedsiębiorców minimum rocznego stażu działalności. Dodatkowo właściciel firmy jest zobowiązany przedstawić dokumenty dochodowe przedsiębiorstwa. To na początku drogi w świecie biznesu bywa trudne. Kolejnym problemem może być konieczność określenia celu pożyczki. Na szczęście alternatywą na takie bankowe procedury jest kredyt obrotowy.

Kredyt obrotowy dla małych firm

Kredyt obrotowy może być spożytkowany przez przedsiębiorcę na różne cele. Przykładem jest podniesienie kwalifikacji pracowników lub zakup maszyn. Dzięki temu właściciel firmy może w prosty sposób wpłynąć na rozwój swojego przedsiębiorstwa.

Kredyt obrotowy ma wiele zalet, jednakże nie jest pozbawiony wad. Jedną z nich jest oczywiście jego cena. Porównywany jest pod tym kątem do kredytów gotówkowych. W zależności od banku kredytobiorca może oczywiście liczyć na mniej lub bardziej preferencyjne warunki finansowania. Wnioskodawca jest zobligowany do weryfikacji swojej zdolności kredytowej. Bank analizuje historię kredytową firmy, jej dochody oraz wiarygodność finansową.

Na co warto zwracać uwagę przy kredycie obrotowym?

Każdy, kto wnioskuje o ten rodzaj kredytu, powinien zwrócić szczególną uwagę na wszelkie dodatkowe koszty związane z pożyczką. Jeżeli bank oferuje nam dodatkowe ubezpieczenie, które może wynikać z niedługiego stażu działania firmy, powinniśmy spróbować negocjować warunki. Zanim zdecydujemy się na określoną propozycję, warto skonfrontować wszystkie oferty dostępne na rynku bankowym. Dzisiaj wiele instytucji finansowych promuje pożyczki dla przedsiębiorców. Są i takie, które specjalizują się właśnie w tego rodzaju finansowaniu.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam