Pożyczka społecznościowa czy w parabanku: co opłaca się lepiej?

2014-09-23 09:50:11

Stojąc przed wyborem pożyczki społecznościowej lub pożyczki w parabanku, jaką decyzję powinniśmy podjąć?

Osoby zainteresowane pożyczaniem pieniędzy mogą pożyczać w różnych miejscach. Po pierwsze, mogą skierować się do banku. Te jednak stawiają wnioskodawcom stosunkowo wysokie wymagania formalne – kredytobiorca musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową i nie mieć bieżących ani przeszłych problemów z regulowaniem posiadanych długów.

Drugą opcją są pożyczki w firmach pozabankowych. Cechują się one znacznie niższą barierą wejścia, brakiem weryfikacji i bardzo szybkim procesem przyznawania pieniędzy. Problemem tego typu produktów są jednak wysokie koszty, które znacznie przewyższają kredyty bankowe. Trzecia propozycja, o której wielu klientów zapomina, a przecież jest ona bardzo interesująca, to pożyczki społecznościowe.

Pożyczki społecznościowe są na polskim rynku już od kilku lat. Polegają one na tym, że wykorzystując specjalny serwis pożyczkowy, pożyczamy pieniądze od osób, które tam się znajdują. Serwisy służą jako miejsce spotkania pożyczkobiorców i pożyczkodawców. Konstrukcja ich jest bardzo prosta i ułatwia w znacznym stopniu znalezienie pieniędzy. Korzystając z takiego serwisu, trzeba liczyć się z tym, że od naszej pożyczki naliczone zostaną opłaty za korzystanie z portalu. Zwykle są one jednak bardzo niskie.

Czy tego typu pożyczki są opłacalne? Tutaj odpowiedź może mieć tylko charakter indywidualny. Najlepsze w przypadku takich pożyczek jest bez wątpienia to, że zdolność kredytowa szacowana jest głównie na podstawie oświadczeń – oszczędzamy więc czas na kompletowaniu i dostarczaniu doradcy zaświadczeń o zarobkach. Ponadto szansę na finansowanie ma nawet osoba bezrobotna. Możemy się starać o pożyczkę społecznościową nawet mając problemy z historią kredytową. Wszystko zależy zaś od tego, czy uda nam się znaleźć osobę, która zechce pożyczyć nam pieniądze. To z kolei ułatwia fakt, że pożyczkobiorca kontaktuje się przy pomocy serwisu z pożyczkodawcą i wspólnie ustalają warunki umowy.

Reasumując, pożyczki społecznościowe mogą być tańsze od pożyczek w parabankach. Wszystko zależy jednak od tego, czy znajdziemy osoby chętne pożyczyć nam pieniądze na naszych warunkach. Wydaje się więc, że serwisy pożyczek społecznościowych to interesująca alternatywa dla tych, którzy pożyczają w firmach pozabankowych.

Renata Grochowska