Sposoby na podniesienie zdolności kredytowej firmy

2014-10-10 10:34:50

Firmy, szczególnie te najmłodsze, mają często problem ze znalezieniem odpowiedniego finansowania różnych aspektów swojej działalności. Istnieje kilka wskazówek, które pomogą zwiększyć szansę na korzystny kredyt bankowy.

Rynek kredytów dla firm jest bardzo rozwinięty i wydawać by się mogło, że żaden przedsiębiorca nie powinien mieć problemu ze znalezieniem banku, który spełni jego potrzeby. W rzeczywistości za przyznanie lub odmowę przyznania kredytu odpowiada nasza zdolność kredytowa, która wynika z analizy wielu czynników, od stanu cywilnego wnioskodawcy, po posiadane przez niego rachunki bankowe i całą historię kredytową. W przypadku najmłodszych firm trudno jednak mówić o bogatej historii i o doskonałych wynikach finansowych. Nie przekreśla to jednak szans początkujących przedsiębiorców na uzyskanie odpowiedniego finansowania.

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest przeanalizowanie ofert istniejących na rynku banków i zwrócenie się z wnioskiem do tych instytucji, które deklarują współpracę nawet z początkującymi firmami. Samo zaakceptowanie wniosku to jednak nie wszystko. Jeśli ten etap rozmów będziemy mieli za sobą, kolejną kwestią będzie maksymalna kwota kredytu i oczywiście warunki jego spłaty. Tutaj zdolność kredytowa będzie miała olbrzymie znaczenie, dlatego warto zadbać o jej maksymalne podniesienie.

Najważniejszą rzeczą związaną z podniesieniem zdolności kredytowej jest terminowe spłacanie wszelkich zobowiązań, od rat kredytowych, po rachunki za prąd lub wynajem lokalu. Nie można też zapominać o składkach odprowadzanych do ZUS-u i US-u, gdyż wniosek z tych instytucji będzie prawdopodobnie niezbędny w całej procedurze kredytowej. Jeśli nie będziemy posiadali żadnych zaległości i długów, bank z pewnością spojrzy na nas przychylnie.

Kolejna kwestia to zabezpieczenia, które odgrywają bardzo istotną rolę w kształtowaniu warunków spłaty kredytu. Istnieje bogata paleta zabezpieczeń stosowanych przez banki, ale nie wszystkie z nich muszą być korzystne dla przedsiębiorców. Warto postarać się o wycenę posiadanych aktywów i wedle uznania włączyć je w zabezpieczenie kredytu. W ten sposób podnosimy swoją wiarygodność i dajemy gwarancję, że bank odzyska pożyczone nam środki.

Argumentem przemawiającym na korzyść wnioskodawcy mogą też być kontrakty i zlecenia otrzymane od instytucji publicznych lub dużych firm. Współpraca z nimi to sygnał dla banku, że jesteśmy poważną firmą dbającą o swoje interesy.

Emilia Kasińska