Nie bójmy się kredytów gotówkowych przez telefon

2014-09-29 13:13:24

Kredyty gotówkowe udzielane są na różne sposoby: bezpośrednio w placówkach bankowych, przez Internet, a nawet przez telefon. Nie należy przy tym bać się pożyczek zaciąganych przez infolinię.

Zazwyczaj wszystko co nowe przyjmowane jest z rezerwą i dużą nieufnością. Nie tak dawno podobnie było z bankomatami i kartami płatniczymi, kontami oraz kredytami i lokatami zakładanymi przez Internet. Obecnie dzieje się tak z kredytami zaciąganymi na odległość. Oferta tego typu pożyczek skierowana jest przede wszystkim do osób, które notorycznie cierpią na brak czasu. Nie mają go aż tak wiele, aby iść do banku, stać w kolejkach i składać na miejscu wszystkie niezbędne dokumenty, a później cierpliwie oczekiwać na decyzję banku. Jest to oferta skierowana przede wszystkim do osób zapracowanych.

Z jednej strony klienci bankowi, a z drugiej banki, boją się podejmować wiążących decyzji podczas telefonicznego kontaktu z konsultantem, dlatego kredyty proponowane przez ten kanał sprzedaży kierowane są zazwyczaj tylko do stałych klientów. Do takich, którzy w danej instytucji założyli konto osobiste, a banki w każdej chwili mają wgląd do historii tych ROR-ów i wypłacalności ich właścicieli. Komisja Nadzoru Finansowego w pewnym okresie była bardzo zaniepokojona udzielaniem tak szybkich kredytów - bez koniecznej weryfikacji i odpowiedniego sprawdzenia ubiegających się o nie klientów. Dlatego kredyty przez telefon udzielane są jedynie stałym klientom. Pozostali kredytobiorcy mogli oczywiście się o nie ubiegać w ten sposób, przeprowadzając pierwszą rozmowę z doradcą przez telefon, ale do dopełnienia wszystkich niezbędnych formalności - złożenia odpowiednich dokumentów i sprawdzenie ich wiarygodności, ubiegający się o takie kredyty kierowani byli i są nadal do oddziałów banków.

Wnioskując o kredyt przez telefon obowiązują te same procedury w zakresie badania ryzyka kredytowego, co osoby, które udają się w celu uzyskania finansowania osobiście do oddziału danej instytucji czy deklarujące chęć skorzystania z pożyczki przez Internet. Trzeba więc być przygotowanym na weryfikację zdolności kredytowej przez bank, a ta może trochę potrwać. Poza tym oferta takich kredytów nie jest zbyt bogata, przeznaczona głównie dla stałych klientów banku.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam