Kredyt z intercyzą - i śpisz spokojnie

2014-09-16 13:52:53

By mieć pewność, że w przyszłości nie będziemy odpowiadać za długi innych - w tym naszego małżonka - warto pomyśleć zawczasu o intercyzie.

Intercyza to rozwiązanie, które nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród Polaków. Nie jest to wcale dobra wiadomość, zwłaszcza jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że taka umowa może bardzo realnie pomóc w trudnych sytuacjach związanych z kredytem.

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego powstaje wspólnota majątkowa. Od tej pory małżonkowie niejako dzielą ze sobą posiadane ruchomości i nieruchomości. Dotyczy to oczywiście tylko tej części majątku, która zostanie zakupiona po zawarciu związku małżeńskiego. Jeśli chodzi o rzeczy, które małżonkowie posiadali już przed ślubem, to wspólnota majątkowa ich nie dotyczy. Można więc w skrócie powiedzieć, że małżonkowie mają własny majątek osobisty i majątek wspólny.

Taki stan rzeczy oznacza, że te zobowiązania, które zostały zaciągnięte przez jednego z małżonków przed ślubem, nie obciążają ustawowo obojga. W sytuacji pojawienia się więc jakichkolwiek roszczeń odpowiada za nie w pełni tylko ten małżonek, który umowę kredytu podpisał.

Gdy weźmiemy jednak kredyt już jako małżeństwo, to wtedy automatycznie jako obie strony odpowiadamy za to zobowiązanie. Co istotne, przy jakiejkolwiek egzekucji odpowiadamy tylko majątkiem wspólnym, a nie majątkiem własnym.

Jeśli któryś z małżonków chce się zabezpieczyć przed, co tu dużo mówić, dość nieprzyjemną sytuacją, polegającą na tym, że trzeba spłacać niechciane długi, to najlepiej postawić na intercyzę. Intercyza jest umową, która zmienia zasady obowiązywania wspólnoty majątkowej. Taka umowa może znieść, ograniczyć lub rozszerzyć współwłasność majątku. W przypadku, gdy zdecydujemy się na pierwszy krok, to nastąpi od razu wystąpienie rozdzielności majątkowej. Tym samym każdy z małżonków będzie odpowiadał za swoje zobowiązania nadal.

W kontekście intercyzy i kredytów bardzo ważna jest kwestia terminów. Intercyzę najlepiej jest podpisać wraz z chwilą zawarcia związku małżeńskiego lub tuż po tym. Jeśli nie zrobimy tego, to możemy np. zaciągnąć kredyt przez podpisaniem intercyzy. To z kolei będzie oznaczać wspólnotę majątkową w jego zakresie.

Krótko mówiąc, intercyza to dobry sposób na zabezpieczenie się przed niechcianymi kredytami. Oczywiście wiele osób uważa, że jest to dowód braku zaufania, ale można spojrzeć na nią inaczej jako na dowód realnego i rozsądnego podejścia do kwestii finansowych w związku.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam