Tani kredyt: z kontem czy bez konta?

2014-10-08 10:52:35

Koszty kredytu – w zależności od tego, czy będzie to kredyt gotówkowy, samochodowy czy hipoteczny, będą uzależnione od wielu czynników, a im wyższa kwota, tym więcej zmiennych wpływa cenę pożyczki. Jednym z istotnym czynników przesądzających o tym, czy oferta będzie korzystna, jest posiadanie konta w banku lub zadeklarowanie założenia rachunku.

Banki, chcąc przyciągnąć klientów na dłużej, oferują dodatkowe produkty podczas wnioskowania o kredyt. Niekiedy, jak w przypadku kredytów hipotecznych, założenie konta i zadeklarowanie przelewania comiesięcznych dochodów na rachunek w banku udzielającym kredytu okazuje się obligatoryjne. Banki otwarcie nie uzależniają udzielenia kredytu hipotecznego od skorzystania z oferty kont osobistych przez wnioskodawcę, ale klient otrzymuje informację, że w ten sposób zwiększa swoje szanse na uzyskanie tańszego kredytu.

Również stali klienci banku, zaciągając zobowiązanie, mogą liczyć na indywidualną ofertę, jakiej z pewnością nie otrzyma osoba niebędąca dotychczas klientem banku. Bank ma wówczas lepszy wgląd do sytuacji finansowej wnioskodawcy nie tylko na przestrzeni ostatnich miesięcy, na podstawie zaświadczenia o zarobkach, ale niejednokrotnie również w perspektywie wieloletniej, dzięki czemu taki klient jest dla banku bardziej wiarygodnym partnerem. Dlatego warto zawsze porównywać produkty bankowe i sprawdzać oferty, nie kierując się doświadczeniami z przeszłości, ponieważ sytuacja na rynku bankowym jest bardzo dynamiczna.

Kurczowe trzymanie się banku, w którym posiadamy konto choćby od wielu lat, nie zawsze jest jednak dobrym wyborem, jeśli chcemy zaciągnąć kredyt. Nie ma jednego idealnego banku i instytucja, która posiada najlepszą ofertę kont osobistych, może mieć przeciętną ofertę kredytów gotówkowych lub hipotecznych. Idąc dalej, może się okazać, że w jednym banku otrzymamy najlepszą ofertę kredytu hipotecznego, ale gdy nieco zmienimy parametry tego kredytu, to już ten bank nie będzie bezkonkurencyjny.
 

Ilona Maciejuk