Bez historii kredytowej szanse na tanią pożyczkę maleją

2014-10-07 12:07:46

Uzyskanie korzystnych warunków kredytu zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest bogata historia kredytowa. Jej brak znacznie ogranicza nasze możliwości w zakresie pozyskiwania pożyczek.

Z punktu widzenia osoby, która pierwszy raz ubiega się o kredyt, brak historii kredytowej powinien być korzystnym czynnikiem, który świadczy o tym, że nigdy wcześniej nie potrzebowaliśmy korzystać z pomocy banków i posiadaliśmy dobrą sytuację finansową. Niestety punkt widzenia banków jest zupełnie inny, gdyż brak historii kredytowej świadczy tylko i wyłącznie o tym, że klient jest wielką niewiadomą i należy zachować wobec niego zdwojoną ostrożność. Nie ma też w tym nic dziwnego, gdyż jak się często okazuje, pojawienie się obowiązku spłacania rat kredytowych może wywrócić życie i domowy budżet do góry nogami, a to pierwszy krok do utraty płynności finansowej. Nawet niewinna zwłoka w spłacie może być początkiem problemów, często wynikających z braku doświadczenia i nieumiejętnego korzystania z produktów kredytowych.

Posiadanie bogatej historii kredytowej to z kolei doskonały materiał do analizy dla banku, który na podstawie przeszłych doświadczeń finansowych wnioskodawcy może stwierdzić, jak radzi on sobie ze spłatą różnego rodzaju zobowiązań. Dzięki temu weryfikacja jego wiarygodności kredytowej jest zdecydowanie łatwiejsza, a to może odbić się na korzystniejszych warunkach samego kredytu. Brak historii kredytowej nie tylko nie pozwoli na uzyskanie tańszego kredytu, ale może też przełożyć się na wyższą marżę, prowizję lub mniejszą maksymalną kwotę kredytu i krótszy okres spłaty. Bank będzie bowiem działał ostrożnie i przynajmniej do spłaty pierwszego kredytu, nie będzie można liczyć na ulgowe traktowanie.

Wszystko to sprawia, że budowanie historii kredytowej ma olbrzymie znaczenie dla wszystkich, którzy planują w przyszłości zdecydować się na finansowanie jakichkolwiek zakupów kredytem. Nawet zakupy ratalne czy korzystanie z karty kredytowej podbudują naszą pozycję na rynku kredytowym i dadzą szansę na uzyskanie atrakcyjniejszych warunków podczas zaciągania np. kredytu hipotecznego na kwotę nawet kilkuset tysięcy złotych, gdzie każda dziesiętna część procenta będzie miała duże znaczenie dla końcowej kwoty kredytu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam