Kredyty bankowe: poradnik dla zadłużonych

2014-09-08 12:19:02

Masz kłopoty ze spłatą kredytu? Przeczytaj nasze porady dla wszystkich zadłużonych. 

Trudna sytuacja finansowa zmusza wielu Polaków do zaciągania mniej lub bardziej korzystnych kredytów. Niestety wielu z nas chyba tak na prawdę nie zdaje sobie sprawy w trakcie podpisywania umowy kredytowej, że wiążemy się z bankiem niekiedy na wiele lat. Nie bierzemy niestety pod uwagę, że nie wiemy, co nas spotka za parę miesięcy i czy będziemy w stanie sprostać spłacie wszystkich zobowiązań finansowych. Dlatego też warto pomyśleć zawczasu o tym, aby uniknąć niepotrzebnie kłopotów finansowych spowodowanych rosnącym zadłużeniem, opóźnieniami w spłacie kredytu, a w ostateczności windykacji komorniczej.

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się zaciągnąć jakiekolwiek pożyczki, warto bardzo poważnie się zastanowić, czy pieniądze, które chcemy pozyskać, naprawdę są nam potrzebne. Zanim podejmiemy decyzję o podpisaniu umowy kredytowej, dopasujmy ratę nie tylko pod względem jej miesięcznej wysokości, lecz również i okresu spłaty zobowiązania.

Najbardziej optymalne rozwiązanie jest takie, gdzie wysokość raty w skali miesiąca pozwala na swobodne przeżycie, a także zaoszczędzenie paru groszy. Tak zgromadzona rezerwa finansowa pozwoli nam „poratować się” w razie nieprzewidzianych wydatków, nagłej awarii samochodu, choroby itp.

Kiedy nagle dopada nas kryzys finansowy, spowodowany na przykład utratą pracy, zmianą miejsca zatrudnienia lub chorobą czy wypadkiem losowym, i nie możemy na czas uregulować naszych zobowiązań, to warto w takiej sytuacji zwrócić się o pomoc do przyjaciół lub rodziny. Taka niewielka pożyczka zapewne pomoże nam zażegnać przejściowy dołek finansowy. Pożyczając od bliskich, nie musimy przy tym martwić się o odsetki, a przyjaciele, widząc nasze zmartwienie, na pewno poczekają na to, aż będziemy mogli im bez kłopotu oddać pożyczone od nich pieniądze.

Jednak, jeżeli utraciliśmy pracę i przez długi okres nie możemy jej znaleźć lub też popadliśmy w inne kłopoty, które powodują dalsze opóźnienia w spłacie rat i zobowiązań, powinniśmy zwrócić się do banku z prośbą o restrukturyzację kredytu. Bank na nasz wniosek może na przykład obniżyć wysokość miesięcznej raty, wydłużając czas trwania spłaty kredytu.

Dzięki takiemu zabiegowi miesięczne zobowiązanie jest mniej odczuwalne dla naszego budżetu domowego, przez co łatwiej jest nam spłacać kredyt. Ponadto banki niekiedy umożliwiają swoim klientom skorzystanie z tak zwanych wakacji kredytowych, które są niczym innym jak przerwą w spłacie kredytu. Dzięki takim wakacjom możemy również unormować naszą sytuację finansową i potem wrócić do spłaty zaciągniętego zobowiązania. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam