Prowadzisz innowacyjny biznes? Możesz dostać 2 mln zł pożyczki

2014-09-22 13:48:47

Innowacje mają ogromny wpływ na rozwój gospodarki, w tym także na zwiększenie poziomu i jakości życia. Dlatego wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą innowacyjny biznes, mogą liczyć na otrzymanie korzystnie oprocentowanej pożyczki w PARP na bardzo dobrych warunkach.

Przed złożeniem wniosku o pożyczkę w PARP, warto dokładnie zapoznać się zasadami, na których będą one przyznawane. Istnieje szereg wydatków, które podlegają tej korzystnej formie finansowania. Przede wszystkim warto podkreślić, że finansowanie można uzyskać na maksymalnie 10 lat, a najwyższa kwota, o która można wnioskować to 2 mln zł. Oprocentowanie dostępne dla przedsiębiorców może wynosić nawet 2,75 proc.

Na co można dostać pieniądze?

Dotyczy to między innymi zakupu oraz wdrożenia wyników różnych prac badawczo-rozwojowych oraz budowę lub modernizację budynków i instalacji, niezbędnych do wprowadzenia innowacyjnego rozwiązania. O otrzymaniu kredytu na wyjątkowo dobrych warunkach mogą myśleć także przedsiębiorcy, którzy planują zakup usług doradczych w zakresie wdrażania nowych technologii, opracowania biznesplanu oraz planowania inwestycyjnego. Trzeba pamiętać, że pieniądze otrzymają tylko te przedsiębiorstwa, które będą w stanie zapewnić samodzielne sfinansowanie części inwestycji objętej przez przyznane środki.

Kryteria rozpatrywania wniosków

O pożyczkę na realizację innowacyjnych inwestycji może ubiegać się każdy mały i średni przedsiębiorca, zamieszkały lub posiadający siedzibę firmy na terenie Polski. Istnieje kilka kryteriów, które będą brane pod uwagę przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, między innymi poziom techniczny innowacyjnego przedsięwzięcia, na przykład poziom jego innowacyjności, ocena aktualnej sytuacji finansowej firmy oraz ocena ryzyka pożyczkowego, w tym zdolności kredytowej, a także ocena założeń biznesplanu.

Oczywiście trzeba także pamiętać o kryteriach formalnych, czyli prawidłowym wypełnieniu wniosku, a także dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów w odpowiednim czasie. Dobrze opracowany biznesplan oraz wysoki poziom innowacyjności proponowanego rozwiązania z pewnością zwiększą szansę przedsiębiorstwa na uzyskanie bardzo korzystnego kredytu na zrealizowanie planowanych inwestycji. Jest to bez wątpienia bardzo duża szansa, zwłaszcza dla niedużych lub młodych firm, które mogą mieć problem z pozyskaniem inwestorów, którzy pomogą w sfinansowaniu nowych rozwiązań. Opracowywanie i wprowadzanie nowych technologi odgrywa także bardzo dużą rolę w rozwoju całej gospodarki. Innowacyjny biznes jest źródłem wielu miejsc pracy, ale również przyczynia się do obniżenia kosztów produkcji oraz podniesienia jej wydajności, co z kolei ma wpływ na jakość życia.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam