Zła historia kredytowa piętnem małych firm

2014-08-18 19:12:53

Banki nie udzielają kredytów osobom bądź firmom bez zdolności kredytowych lub ze złą historią kredytową. Zła historia kredytowa to nie tylko piętno małych firm. 

O udzieleniu kredytu decydują banki, więc nawet z pozoru nieistotne sprawy mogą urosnąć do rangi problemu. Wszystko zależy od wnioskowanej wysokości kredytu, okresu spłaty, a przede wszystkim od wiarygodności klienta. Klientami banków są zwykli konsumenci oraz firmy. Większe kłopoty z uzyskaniem kredytów w bankach mają małe firmy bez zdolności kredytowej. 

Małe firmy dopiero rozpoczynające swoją działalność mają kłopoty z uzyskaniem kredytów bankowych, nawet jeżeli wcześniej kredytów wcale nie brały. Banki uciekają od takiego ryzyka, ponieważ nie znają wiarygodności firmy nieposiadającej żadnej historii kredytowej. Kredyty bankowe to podstawa finansowania każdej firmy. Jeżeli zaczyna brakować pieniędzy już na starcie, przedsiębiorstwo będzie miało duże kłopoty z rozwojem i utrzymaniem się na rynku. Wystarczy, aby firma miała wcześniej kłopoty z regulowaniem swoich należności w banku, by później mieć trudności w uzyskaniu kolejnych kredytów.

Średnie i duże firmy mają większe szanse na kredyty, szczególnie jeśli od dawna współpracują z bankami. Banki wiedzą wszystko o finansach tych przedsiębiorstw i orientują się w ryzyku udzielenia kredytu. Startupy powstają, bankrutują, a na ich miejscu pojawiają się nowe. Zła historia kredytowa lub jej brak z pewnością nie pomaga im w staraniach o kredyt.

Małe firmy coraz częściej wnioskują o pożyczki w firmach pozabankowych albo sięgają po leasing. Problem w tym, że leasing jest formą finansowania inwestycji, tymczasem często to bieżące finansowanie działalności firmy jest najistotniejsze. Istnieje niewiele banków udzielających kredytów małym przedsiębiorstwom, a jeszcze mniej firmom dopiero startującym.

Trzeba mocno podkreślić, że bardzo ważne są gwarancje BGK, czyli Banku Gospodarstwa Krajowego. Wówczas banki raczej nie robią kłopotów z udzielaniem kredytów. Aby jednak o takie gwarancje się starać, należy spełnić odpowiednie warunki. Najlepiej o takie informacje zwrócić się do banków. BGK nie udzieli takich gwarancji firmom, które mają złą historię kredytową.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam