Przedsiębiorcy nie doceniają kredytu podatkowego

2014-08-21 12:55:42

Podatki są szczególnie uciążliwe dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Początkujący przedsiębiorcy mogą uniknąć ich płacenia, korzystając na przykład z kredytu podatkowego. Niestety, wiedza o nim jest niewielka, ponadto przedsiębiorcy nie doceniają takiego rozwiązania finansowego.

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej należy dokładnie się zastanowić: przeliczyć pieniądze i ocenić własne możliwości. Jeżeli bilans wyjdzie korzystny, można starać się założyć własny biznes, jeżeli nie – należy dać sobie z tym spokój. Bardzo ważne jest finansowanie zewnętrzne, a więc kredyty, programy unijne, projekty rządowe, a także wszelkie inne tego typu inicjatywy. Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na kredyty podatkowe. Często nie wiedzą jednak, że takowe kredyty istnieją lub po prostu nie doceniają ich ważności.

Comperia.pl stara się przybliżyć początkującym przedsiębiorcom kredyt podatkowy, wyjaśniając, co to jest za kredyt i na jakich zasadach funkcjonuje. Kredyt podatkowy kierowany jest do przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność biznesową. Przysługuje jedynie w jednym roku podatkowym. Kto może z takiego kredytu skorzystać? Mogą z niego skorzystać osoby, które w roku poprzedzającym datę starań o taki kredyt prowadziły działalność gospodarczą od co najmniej 10 miesięcy. A więc jest to kredyt dla rozpoczynających działalność gospodarczą, którzy muszą rozliczyć się z fiskusem. Jeżeli zasada ta nie jest spełniona, przedsiębiorca może starać się o taki kredyt w następnym roku podatkowym. Dużą zaletą kredytu podatkowego jest możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłaty ryczałtu.

Należy podkreślić, że aby skorzystać z kredytu podatkowego, należy w trakcie roku poprzedzającego rok korzystania ze zwolnienia zatrudniać co najmniej 5 osób na pełnym etacie. Z pewnością jest to pewien próg dla małych przedsiębiorstw dopiero rozpoczynających działalność gospodarczą. Aby w ogóle móc starć się o kredyt podatkowy, należy złożyć odpowiedni wniosek, ale wymagane jest również złożenia u naczelnika Urzędu Skarbowego pisemnego oświadczenia o korzystaniu z kredytu podatkowego. Dokument taki trzeba dostarczyć najpóźniej do 31 stycznia roku podatkowego i oczekiwać na decyzję fiskusa.

Informacje na temat kredytu podatkowego są skąpe, a przepisy nie do końca jasne. Nawet jeżeli przedsiębiorcy słyszeli coś o kredycie podatkowym, nie do końca wiedzą, o co w tym wszystkim chodzi. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że firmy nie doceniają tego kredytu, ponieważ po prostu niewiele o nim wiedzą. Nie wiedzą ani na jakich zasadach taki kredyt funkcjonuje, ani kto może się o kredyt podatkowy starać.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam