Sprawdzone sposoby na poprawę zdolności kredytowej firmy

2014-09-23 14:49:02

Zdolność kredytowa firmy ma ogromne znaczenie przy ubieganiu się o kredyt. Jak ją poprawić?

Przedsiębiorcy często wspomagają się w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej różnego rodzaju kredytami. Podczas ubiegania się o nie muszą zmierzyć się z podobnymi wymaganiami jak klienci indywidualni. Muszą udokumentować to, że posiadają odpowiednią zdolność kredytową. A co, gdy jest ona zbyt niska? Czy jest sposób na jej poprawę i tym samym zwiększenie szans na uzyskanie pożyczki na firmę?

Na zdolność kredytową wpływ mają miesięczne dochody i wydatki. Banki patrzą na nie po to, aby ocenić sytuację finansową firmy i stwierdzić, czy prosperuje ona prawidłowo, czy może nie warto jej ufać. Zdając sobie z tego sprawę i chcąc podnieść zdolność kredytową, nie powinniśmy więc zawyżać kosztów. Niestety, przedsiębiorcy często wpisują rozmaite wydatki w koszty uzyskania przychodu przez firmę, zawyżają je, po to, aby uniknąć konieczności płacenia wysokich podatków. To może jednak być obosieczny miecz, ponieważ oszczędności w jednym miejscu mogą odbić się negatywnie na próbie uzyskania kredytu w banku.

Jeśli zależy nam na lepszej zdolności kredytowej, to nie obędzie się bez udokumentowania wszystkich źródeł dochodu. Dosyć powszechną sytuacją jest przyjmowanie zapłaty za świadczone usługi czy sprzedawane produkty „pod stołem”, czyli bez wypisywania rachunków. To oczywiście przynosi korzyść, bo możemy oszczędzić dzięki temu na podatkach, ale jednocześnie takie „nieformalne dochody” nie mogą być w żaden sposób uwzględnione przez bank jako podstawa do obliczenia zdolności kredytowej.

Inną kwestią o której należy pamiętać przy podnoszeniu zdolności kredytowej firmy, jest stałe regulowanie innych należności. Jeśli historia kredytowa przedsiębiorcy jest solidna i dobrze się prezentuje, to ma on duże szanse na kredyt. W praktyce więc firma ubiegająca się o pożyczkę powinna spłacić swoje wszystkie aktualne zobowiązania tak, aby mieć czyste konto przed wizytą w banku.

Jak widać, firma może całkiem sprawnie wpływać na polepszenie swojej zdolności kredytowej. Warto przy tym w tym samym czasie złożyć kilka wniosków kredytowych po to, aby porównać warunki ofert proponowanych przez różne banki. Może się okazać, że dla jednego banku nasza zdolność kredytowa jest za niska, a w innym dostaniemy pieniądze od ręki. Można więc śmiało powiedzieć, że również złożenie wniosków kredytowych w kilku bankach jest sposobem na zwiększenie naszych szans na kredyt. Należy jednak pamiętać o tym, by nie stosować się do tego zalecenia nadgorliwie – zbyt duża ilość zapytań kredytowych, odnotowywanych w BIK-u, będzie negatywnie wpływała na wiarygodność wnioskodawcy. Sprawdzenie ofert w 3-4 bankach jednak z pewnością nie zaszkodzi.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam