Kredyt odnawialny dla firm od podstaw

2014-09-19 12:37:18

Kredyt odnawialny jest produktem coraz częściej oferowanym firmom. W jaki sposób on działa?

Kredyt odnawialny jest rodzajem kredytu obrotowego. Jego forma jest w zasadzie zbliżona do debetu na rachunku osobistym. Z pomocą kredytu odnawialnego firma może bez problemu finansować bieżącą działalność.

Kredyty tego typu są udzielane firmom na podstawie kilku kryteriów. Najważniejsze z nich to staż na rynku gospodarczym, zabezpieczenia spłaty, a także średnie dochody miesięczne. Zwykle banki, które mają w swojej ofercie kredyty odnawialne, stawiają dość duże wymagania wnioskodawcom. To zaś oznacza, że z kredytu tego rodzaju najczęściej korzystają doświadczone i duże przedsiębiorstwa. Trzeba jednak podkreślić, że banki zaczęły wychodzić z kredytami odnawialnymi również do mniejszych klientów. Mamy tu na myśli chociażby start-upy.

Ogólnie ujmując, kredyty odnawialne mają różną wysokość. Najniższa ich wartość to około 1500 zł, najwyższa zaś może sięgać nawet 1 miliona złotych.

Na kredyty odnawialne warto się decydować, ponieważ zapewniają one wygodny dostęp do dodatkowych środków finansowych. W praktyce polega to na tym, że przedsiębiorstwo podpisuje z bankiem jedną umowę, obowiązującą przez 1 rok lub 2 lata. W tym czasie firmie przyznany jest limit finansowy, który ta może wielokrotnie wykorzystywać. To sprawia, że nie trzeba za każdym razem ponownie przechodzić wszystkich czasochłonnych formalności. Z perspektywy finansowej dużą zaletą takich kredytów jest to, że odsetki nalicza się tylko od rzeczywistego zadłużenia. Gdy nie wykorzystamy debetu, nie będziemy płacić odsetek. Jeśli chodzi o ogólne koszty, to zależą one od prowizji za udzielenie kredytu, a także oprocentowania zależnego od stawki WIBOR i marży banku.

Przedsiębiorcy, którzy myślą o wzięciu takiego kredytu, przeglądając różne oferty, powinni również zwrócić uwagę na to, jakie zabezpieczenia akceptuje bank i jakiej wysokości zabezpieczeń oczekuje.

Kredyt odnawialny to praktyczny i sprawny produkt, który może znacznie pomóc firmie w jej codziennej działalności. Dotyczy to nie tylko dużych firm, ale i małych/średnich przedsiębiorstw, borykających się z problemem opóźnionych płatności. Regularne korzystanie z kredytu odnawialnego pozwala poradzić sobie z takimi zatorami finansowymi. Jest on również przydatny przy nagłych wydatkach modernizacyjnych i serwisowych.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam