Kredyt obrotowy korzystniejszy od faktoringu?

2014-09-25 11:24:21

Istnieje kilka skutecznych sposobów na szybką poprawę sytuacji finansowej firmy, które pomogą w regulowaniu bieżących zobowiązań. Wśród nich wymienić należy kredyt obrotowy i faktoring. Powszechnie uznaje się, że to pierwsze rozwiązanie jest korzystniejsze. Czy rzeczywiście tak jest?

Zarówno kredyt obrotowy, jak i faktoring cieszą się zainteresowaniem ze strony firm. Nie zawsze jednak są jednakowo korzystnym rozwiązaniem. Trzeba również pamiętać, że skorzystanie z tych możliwości zawsze wymaga spełnienia określonych warunków. Dlatego w niektórych sytuacjach nie ma możliwości swobodnego wyboru i trzeba zdecydować się na jedną z dostępnych opcji.

Faktoring - dobre rozwiązanie dla firmy

Faktoring to pod bardzo wieloma względami korzystne rozwiązanie dla firm, ponieważ jest dobrym wyjściem w kłopotliwych sytuacjach, związanych na przykład z brakiem terminowego regulowania należności przez kontrahentów. Umożliwia więc zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, która ma ogromne znacznie dla jego funkcjonowania oraz stworzenia dobrego wizerunku i umocnienia pozycji na rynku. Trzeba jednak pamiętać, że skorzystanie z faktoringu wymaga między innymi posiadania odpowiedniego zabezpieczenia w postaci faktur.

Kredyt na pewno lepszy?

Nie da się ukryć, że kredyt jest rozwiązaniem tańszym, co oczywiście nie pozostaje bez znaczenia i przemawia na korzyść tego rozwiązania. Jednocześnie jednak istnieje kilka minusów takiego sposobu finansowania działalności. Przede wszystkim, zaciągając tego typu zobowiązanie, należy liczyć się ze wszystkimi konsekwencjami, które mogą wynikać z braku regularnych spłat rat. W takiej sytuacji bank może na przykład "wejść" na konto firmy. Dodatkowo w przypadku kredytu środki należy przeznaczyć na cel określony w umowie z bankiem, co może w bardzo dużym stopniu ograniczyć swobodę decydowania o finansach firmy. Jednocześnie każde zobowiązanie tego typu ma niekorzystny wpływ na zdolność kredytową przedsiębiorstwa, a co za tym idzie, znacznie zmniejsza jego możliwości zaciągnięcia kolejnych kredytów, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Dodatkowo oczywiście każde zobowiązanie w stosunku do banku wiąże się z koniecznością systematycznego spłacania kolejnych rat, co z kolei jest powodem obciążenia budżetu firmy, często przez wiele miesięcy lub lat. Trzeba również pamiętać, że kredyt nie jest dostępny dla wszystkich firm - żeby go dostać, należy posiadać odpowiednią zdolność kredytową i wystarczające zabezpieczenie.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam