Czy warto zdecydować się na faktoring?

2014-09-29 08:06:15

Sprawdzamy, jak faktoring wpływa na kondycję finansową firmy i czy warto się na niego zdecydować.

Biznes, jak większość dziedzin naszego życia, ewoluuje razem z postępem cywilizacyjnym. Z czasem zmieniają się uwarunkowania i formy prowadzenia działalności. Finansowanie przedsiębiorstw również ulega wciąż dynamicznemu rozwojowi. Znacznym ułatwieniem w efektywnym zarządzaniu firmą i swoim majątkiem jest wprowadzanie nowych usług finansowych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz większa liczba przedsiębiorców, jest faktoring.

Na czym polega faktoring?

Jest to usługa, w której przedsiębiorca, inaczej zwany faktorantem, odsprzedaje faktorowi, czyli firmie faktoringowej, wierzytelności swoich kontrahentów. Tłumacząc to bardziej obrazowo – faktorant na zapłatę za sprzedaż swoich towarów lub usług nie czeka do momentu upłynięcia wcześniej ustalonego z odbiorcą terminu, tylko otrzymuje natychmiastowy przelew środków od firmy faktoringowej.

Dla kogo faktoring?

Zapewne nie jest to forma odpowiadająca każdemu rodzajowi biznesu. Dotyczy głównie sektora małych i średnich przedsiębiorstw, których działalność związana jest z udzielaniem wydłużonych terminów płatności za sprzedaż towarów bądź usług. Niedawny kryzys spowodował, że wielu takich przedsiębiorców dopadły poważne tarapaty finansowe związane z zatorami płatniczymi, a część z nich została zmuszona do zamknięcia swoich interesów.

Czy warto zdecydować się na faktoring?

Firmy, które długo oczekują na płatności za sprzedane usługi lub towary, zapewne powinny taką usługę wziąć pod uwagę. Poprawa płynności finansowej jest właściwie gwarantowana. Oczywiście, faktoring kosztuje. Powinniśmy takim kosztom dokładnie się przyjrzeć i ewentualnie wliczyć je do kalkulowania budżetu. Trzeba zwrócić uwagę, że faktoring ma kilka różnych rodzajów, co zapewne ułatwi nam dopasowanie tej formy do naszych potrzeb i możliwości finansowych

Faktoring ma jednak także wady. Oprócz oczywistych kosztów tej usługi, które często przewyższają koszty kredytu, należy mieć świadomość tego, że podpisując umowę faktoringową, w pewien sposób ograniczamy sobie kontakt z klientami, co może doprowadzić do utraty wcześniej wyrobionej renomy.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam