Kiedy po faktoring, a kiedy po kredyt?

2014-09-25 17:01:16

Jednym z podstawowych aspektów każdej działalności gospodarczej jest zachowanie płynności finansowej, czyli zdolności do spłacania bieżących zobowiązań. Istnieje kilka różnych rozwiązań, które ułatwiają sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa i pomagają w zapobieganiu problemom z płynnością finansową, na przykład kredyt lub faktoring.

W tej chwili trudno jest wyobrazić sobie działanie jakiejkolwiek firmy bez wykorzystania kredytów. Banki tworzą wiele różnych propozycji pożyczek z myślą o przedsiębiorcach. Można znaleźć wśród nich sporo korzystnych rozwiązań, które przydadzą się w sytuacji niedoboru włąsnego kapitału i mogą w bardzo dużym stopniu ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Taki sposób finansowania można wykorzystać na przykład na rozwój firmy oraz na inwestycje, między innymi wprowadzanie nowych technologii lub poszerzanie zakresu działalności przedsiębiorstwa.

Kiedy warto wybrać faktoring?

Istnieje kilka sytuacji, w których zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla firmy okazuje się faktoring. Przede wszystkim jest to pomocna metoda, gdy przedsiębiorstwo chce mieć szybszy dostęp do środków finansowych. Dotyczy to między innymi firm, w których występują okresowe braki gotówki, spowodowane na przykład przyznaniem odbiorcom tak zwanego kredytu kupieckiego. Jest to również sposób postępowania stosowany w przypadku rozpoczęcia współpracy z nowym, nieznanym kontrahentem, gdy trudno jest ocenić jego pozycję rynkową oraz możliwości terminowego realizowania zaciągniętych zobowiązań. Jest to także metoda, którą można wykorzystać, gdy klienci i kontrahenci nie płacą w wyznaczonych terminach, ponieważ nie tylko pozwala na szybsze odzyskanie pieniędzy, ale może posłużyć do zdyscyplinowania nierzetelnych przedsiębiorców. Taka forma finansowania działalności przedsiębiorstwa umożliwia także dokładne planowanie wypływów i wydatków, co bez wątpienia przekłada się na znacznie bardziej stabilną sytuację firmy oraz umożliwia planowanie różnych inwestycji.

Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Wybór konkretnych rozwiązań dotyczących finansów firmy jest trudnym zdaniem, które wymaga sporej wiedzy. Warto przede wszystkim pamiętać o tym, że istnieje bardzo wiele różnych możliwości, które mogą pomóc w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Trzeba wiedzieć, że płynność finansowa ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania firmy oraz tworzenia dobrego wizerunku, dlatego warto szukać skutecznych sposobów na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa oraz zachowanie dobrej kondycji finansowej.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam