Jak korzystać z faktoringu?

2014-09-22 15:36:49

Faktoring może być skutecznym lekiem na zastój finansowy przedsiębiorstwa, trzeba jednak wiedzieć, jak właściwie go wykorzystać.

Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z pomocy lekarskiej i otrzymał receptę na zakup konkretnych medykamentów, uzyskał też wyraźne wytyczne zażywania, których przestrzeganie jest ściśle związane ze skutecznością danej kuracji. Okazuje się, że bardzo podobnie jest podczas korzystania z pewnych instrumentów wspomagających finansowanie firmy. Decyzja o korzystaniu z coraz popularniejszego faktoringu musi być oparta na pewnych i sprawdzonych zaleceniach.

Decyzja po analizie

Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy taka usługa jest nam w ogóle potrzebna. Jeśli w naszej działalności spotkaliśmy się problemami dotyczącymi zatoru płatniczego związanego z wydłużonym czasem oczekiwania na płatności za sprzedane przez nas usługi bądź towary, to powinniśmy rozważyć możliwość wykorzystania faktoringu. Przy dużej ilość ofert musimy dokładnie się im przyjrzeć, żeby dokonać właściwego wyboru – z uwzględnieniem naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Dopasowanie usługi

Oprócz sprawdzania dostępnych ofert trzeba dokładnie przeanalizować sytuację naszej firmy, ponieważ różnorodność ofert dotyczy także dopasowania warunków do potrzeb faktoranta. Bardzo istotnym i znacząco wpływającym na cenę takiej usługi jest czynnik ryzyka – czasami warto ponieść dodatkowe koszty i przenieść ryzyko ewentualnych niewypłacalności naszych odbiorców na faktora.

Kontakt z firmą faktoringową

Jeśli udało nam się we właściwy sposób przeanalizować własne potrzeby oraz oferty firm faktoringowych, pozostaje nam już tylko szybko się z nimi skontaktować. Nie powinniśmy ograniczać się do kontaktu tylko z jedną firmą, zawsze warto wcześniej przedstawić swoje potrzeby kilku faktorom i poczekać na ich decyzje i konkretne oferty, które będą przecież podlegały jeszcze negocjacjom. Pamiętajmy jednak, że firma faktoringowa także przeprowadzi bardzo wnikliwą weryfikację naszej firmy i w przypadku niedostosowania jej specyfiki do usługi faktoringu odmówi podpisania umowy.

Coraz większa popularność usług faktoringowych świadczy zapewne o ich cennych właściwościach wyraźnie wspomagających kondycję finansową przedsiębiorstwa, pamiętajmy jednak, żeby te atrybuty we właściwy sposób wykorzystać.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam