Czy wcześniejsza spłata rat leasingowych się opłaca?

2014-08-12 14:27:19

Spłacanie kredytów bankowych przed terminem końca umowy ma swoich zwolenników i przeciwników. To, czy zabieg się opłaci w głównej mierze zależy od rodzaju rat, jakie zostały wybrane, a także od czasu, jaki pozostał do końca umowy. A jak wygląda opłacalność wcześniejszej spłaty rat leasingowych?

Leasing to sposób finansowania ruchomości i nieruchomości, który jest coraz częściej wykorzystywany przez polskich firmy, a nawet przez konsumentów. Jest to wygodne rozwiązanie opłacania zakupów sprzętów, pojazdów i maszyn przede wszystkim ze względów podatkowych. Na leasingu firmy mogą sporo zaoszczędzić i to najbardziej skłania je do tego rozwiązania.

Sprawdź też: Ile kosztuje leasing?

Oferty leasingowe są różnorodne, a wybór dostępnych opcji na rynku jest szeroki. Klienci mogą cieszyć się swobodą, która jest poszerzana faktem, że firmy leasingowe mają różne rozwiązania i ciekawe promocje. Kupno auta w leasingu lub sprzętu komputerowego może w praktyce być więc znacznie korzystniejsze niż tradycyjny kredyt bankowy.

Leasing to oczywiście konieczność spłaty rat leasingowych. Ten proces wygląda podobnie jak w przypadku kredytu bankowego. Częstotliwość rat oraz ich wysokość jest ustalana wspólnie z leasingodawcą, ale po podpisaniu umowy leasingobiorca jest zobowiązany przestrzegać tych ustaleń - inaczej może spotkać się z karą finansową. W ogólnych warunkach umowy leasingu klienci znajdą także często informacje o tym, że możliwe jest spłacenie rat leasingowych wcześniej. Jest to dość powszechnie oferowana opcja, ale trzeba pamiętać, że wciąż znajdziemy leasingodawców, które jej klientom nie zapewniają.

Sprawdź też: Sprawdzamy, co najczęściej Polacy biorą w leasing

Wcześniejsza spłata rat w wielu sytuacjach może być rozsądnym krokiem i sposobem na spłacenie należności znacznie wcześniej. Pytanie brzmi, czy ze względów finansowych warto z takiej opcji skorzystać? Odpowiedź jest uzależniona od tego, w jakiej firmie leasingowej zdecydowaliśmy się na leasing i na jakich warunkach podpisaliśmy umowę. Jeśli na przykład mamy umowę i warunki, które nie przewidują żadnych opłat w takiej sytuacji, to dobra nasza. Mając dodatkowe środki, możemy za darmo spłacić nasze zobowiązanie wcześniej. Co innego, jeśli nasza umowa przewiduje opłatę lub prowizję za wcześniejszą spłatę rat. Będzie to po prostu dla nas kolejny dodatkowy koszt. Przy takiej sytuacji warto zastanowić się dwa razy na wcześniejszą spłatą, bo w końcu nie warto generować nowych kosztów.

Klienci rozważający skorzystanie z takiej opcji, winni także uwzględnić to, że firmy leasingowe często reklamują taką opcję jako bez prowizyjną, a później kwota jest naliczana pod nazwą opłaty.

Renata Grochowska