Pułapki czyhające w umowie leasingowej

2014-09-17 13:27:56

Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po leasing, niestety wielu z nich nie zwraca uwagi na pułapki czyhające w umowie leasingowej.

Leasing może okazać się sporo korzystniejszą formą finansowania przedsiębiorstw od kredytów bankowych, dlatego cieszy się taką popularnością wśród przedsiębiorców. Korzyści podatkowe oraz nieangażowanie do zakupów środków własnych to najważniejsze walory wynikające z leasingu. Trzeba pamiętać, że firmy leasingowe, podobnie jak banki, starają się pobrać jak najwięcej z kieszeni swoich klientów, dlatego warto uważnie czytać ogólne warunki umowy leasingowej oraz same umowy. Co najważniejsze, trzeba unikać pułapek czyhających na klientów tych firm. Nie jest to łatwe, ale uważna analiza OWUL oraz umów pozwala znaleźć klauzule działające na niekorzyść klientów.

Rodzaj, ubezpieczenie i zakres ochrony

Pułapki czyhają nie tylko na nowych klientów firm leasingowych, nieobeznanych jeszcze w ich działaniu, ale czasami nawet stali klienci łapią się w ich sidła. Wszyscy powinni czytać i analizować umowy, przede wszystkim natomiast zdawać sobie sprawę z tego, jakie to mogą być pułapki i czego zdecydowanie warto unikać. Przed podpisaniem umowy każdy starający się o leasing powinien przeanalizować płynące z takiej umowy korzyści i wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj leasingu. Poza tym należy zwrócić uwagę na odpisy podatku VAT, formę ubezpieczenia i zakres ochrony przedmiotu będącego w leasingu. Ponadto na brak zapisów udostępnienia pojazdu zastępczego, jeżeli auto pozostające w leasingu się zepsuje, oraz na zapisy w umowach, jeżeli leasing udostępniany jest w obcej walucie, i na różne przeliczniki oraz spread.

Oprocentowanie leasingu

Eksperci słusznie twierdzą, że niezbędna jest dogłębna analiza umowy leasingowej. Najlepiej przeprowadzić ją pod kierunkiem doradcy finansowego lub nawet prawnika, jeżeli wartość leasingowanego przedmiotu jest wysoka. Profesjonalista uwypukli warunki niekorzystne dla leasingobiorcy, zaś bardzo korzystne dla firmy leasingowej. Na rynku leasingowym występuje duża konkurencja, warto więc sprawdzić oferty co najmniej kilku firm. Jednym z podstawowych warunków, które potencjalny leasingobiorca powinien zweryfikować, jest oprocentowanie leasingu i mechanizm ustalania oprocentowania w danej firmie leasingowej, przede wszystkim jego przejrzystość. W umowie leasingowej nie powinno zabraknąć konkretnych zapisów na ten temat, co gorsza, jeśli pojawi się zapis, że decyduje o tym firma leasingowa bez podania przyczyn oraz zasad, jakimi się kieruje.

Koszty leasingu

Odsetki konieczne do uiszczenia za leasingowany przedmiot to nie wszystko. Analogicznie jak przy kredytach, ważny jest rzeczywisty koszt leasingu. Istnieją też ukryte opłaty i dlatego tak uważnie należy czytać podpisywane umowy. W niektórych umowach istnieje zapis, że wystarczy raz zapłacić za zgodę na wyjazd samochodem w leasingu za granicę, w innych natomiast obowiązuje opłata za każde upoważnienie do wyjazdu zagranicznego. Trzeba też pytać o bonusy i rabaty proponowane klientom.

Marzena Kazbieruk