Leasing czy kredyt? Wybór nie jest trudny

2014-08-27 10:38:19

Leasing czy kredyt? Którą z form finansowania zakupu ruchomości (a nawet nieruchomości) warto wybrać?

Przedsiębiorca posiadający gotówkę na inwestycje ma ułatwione zadanie i może rozpoczynać inwestowanie od razu. Inaczej, jeżeli nie dysponujemy potrzebną kwotą – musimy skorzystać z zewnętrznej formy finansowania w postaci kredytu lub leasingu.

Kiedy po kredyt?

Kredyt to forma finansowania, która pierwsza przychodzi do głowy, gdy własnego kapitału na wyznaczone cele brak, ale należy pamiętać, że ma ona jednak kilka wad. Musimy bardzo dokładnie przyjrzeć się wszystkim kosztom. Oprocentowanie, prowizja, marża to nie wszystkie składowe kosztów obsługi kredytowej, mogą się jeszcze pojawić dodatkowe koszty związane na przykład z ubezpieczeniem kredytu.

Dodatkowym utrudnieniem mogą być warunki uzyskania kredytowania, w szczególności dla małych podmiotów gospodarczych. Banki wymagają sporej ilości niezbędnej dokumentacji, od dokumentów rejestrowych i aktualnych zaświadczeń z ZUS-u i urzędu skarbowego, nawet po dodatkowe opinie czy biznesplany. Do tego dochodzą zabezpieczenia kredytu w postaci zastawów rejestrowych czy hipotek Oczywiście istotna jest także zdolność kredytowa, która w przypadku małej firmy może okazać się barierą nie do przejścia.

Kiedy po leasing?

Zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy jest bardzo interesującą alternatywą dla kredytu. Z racji ogromnej i zróżnicowanej oferty różnych leasingodawców łatwiej będzie dopasować takie finansowanie do specyfiki naszego biznesu i także z racji uproszczonych procedur szybciej i łatwiej będzie nam je uzyskać. Leasing operacyjny pozwoli nam wliczać w koszty opłatę wstępną, całość rat leasingowych oraz wydatki związane z użytkowaniem przedmiotu. Kolejną z zalet podatkowych jest możliwość skrócenia czasu amortyzowania środków. Nie bez znaczenia jest możliwość leasingowania również używanego sprzętu, łatwość przeniesienia leasingu na inny podmiot oraz fakt, iż obowiązek ubezpieczania przedmiotu spada na leasingodawcę.

Ogromną popularność leasingu potwierdzają ostatnie publikacje dotyczące danych tej branży za pierwsze półrocze, jednak korzystając z tej formy finansowania, musimy dokładnie dotrzymywać warunków umowy i użytkować przedmiot zgodnie z jej postanowieniami – inaczej leasingodawca ma prawo do natychmiastowego jej wypowiedzenia oraz ewentualnego przejęcia leasingowanego przedmiotu.

Emilia Kasińska