Reklama

Artykuł

Obraz wprowadzający do artykułu

Dlaczego leasing się opłaca?

leasing

Dla przedsiębiorców leasing może być bardziej opłacalny niż kredyt. Czy wiesz, dlaczego?

Leasing jest dużo młodszym produktem finansowym niż kredyt – między innymi dlatego jest bardziej nowoczesny i w większości przypadków bardziej efektywny finansowo.

Niższe koszty podatkowe

W leasingu operacyjnym, dzięki możliwości wliczenia w koszty uzyskania przychodu całej raty leasingowej, opłat wstępnych oraz kosztów użytkowania przedmiotu, możemy w znaczący sposób obniżyć wysokość naszego podatku dochodowego. Istotna jest także możliwość własnej amortyzacji przedmiotu w przypadku leasingu kapitałowego. Pamiętajmy też, że należny, niemały podatek VAT przy zakupie drogiego przedmiotu w przypadku leasingu rozkłada nam się na raty – zgodnie z harmonogramem wpłat rat leasingowych.

Zdolność kredytowa

Firmy leasingowe najczęściej bardzo elastycznie dopasowują oferty do naszych potrzeb, a spłacany przez nas leasing nie wpływa na naszą zdolność kredytową, co pozwala nam w razie potrzeby uzyskać dodatkowe formy finansowania. Jeśli skorzystamy z leasingu zwrotnego, będziemy mogli wspomóc nasz budżet ze sprzedaży naszych środków oraz dalszej ich eksploatacji. Stałość rat leasingowych oraz obniżenie zobowiązań podatkowych znacząco poprawia właściwy rozkład nakładów i wydatków w przedsiębiorstwie oraz pozwala na zdecydowanie łatwiejsze planowanie budżetów – nawet tych długoterminowych.

Minimum formalności

Firmy leasingowe najczęściej przejmują na siebie wiele dość kosztownych i czasochłonnych obowiązków związanych z ubezpieczeniem, serwisowaniem, konserwacją czy likwidacją szkód leasingowanych przedmiotów. Zwykle mamy także możliwość skorzystania z wielu usług dodatkowych, usprawniających obsługę tych przedmiotów i nie tylko. Znaczące jest to, że w leasing wziąć możemy praktycznie każdą rzecz i nie musi ona być nowa. Do tego mamy dużo łatwiejsze i szybsze procedury uzyskania leasingu niż kredytu.

Można założyć, że dobrze dobrany leasing pozwoli nam dość szybko zwiększyć nasze zyski. Nie zapominajmy jednak, że jako leasingobiorcy musimy pamiętać także o obowiązkach spoczywających na nas, jako użytkownikach przedmiotu, który podczas trwania umowy leasingowej ciągle stanowi własność leasingodawcy.

Reklama