Firmy pożyczkowe nie patrzą na zdolność kredytową klienta

2014-08-21 12:30:12

Firmy pożyczkowe, decydując się na udzielenie pożyczki, często nie zwracają uwagi na kwestię zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Staranie się o pożyczkę w banku i w firmie pożyczkowej wygląda zupełnie inaczej. Choć procedury i produkty udostępniane przez oba typy instytucji mogą wydawać się podobne, to w praktyce istnieje wiele różnic. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że różnice są ogromne.

Zacznijmy od podstawowej różnicy, czyli faktu, iż osoba wnioskująca o pożyczkę pozabankową nie musi martwić się szczegółową weryfikacją jej sytuacji kredytowej, a także jej zdolności kredytowej. Dla banku ocena zdolności kredytowej klienta to krok podstawowy. W ten sposób bank zabezpiecza się przed klientami, którzy w przyszłości mogliby nie mieć możliwości spłacenia całego długu. Firmy pożyczkowe mają w tej kwestii inne podejście. Jeśli już weryfikują nasze możliwości finansowe, to robią to pobieżnie i ograniczają się w przypadku większych podmiotów do sprawdzenia BIK-u. Nawet jeśli jednak stwierdzą pewne ograniczenia naszej możliwości spłaty zadłużenia lub problemy w przeszłości z regulowaniem długów, to nie znaczy to wcale, że wycofają się ze sfinansowania naszej pożyczki. Zdolność kredytowa klienta nie odgrywa dla części tego typu firm zbyt dużej roli i bardzo często pożyczkę pozabankową można otrzymać na zwykłe oświadczenie o zarobkach miesięcznych. Tak samo wygląda kwestia samego aplikowania o pożyczkę pozabankową, gdy procedura kredytowa jest maksymalnie uproszczona – pożyczkodawca może nawet wykorzystywać internetową drogę wnioskowania o finansowanie i przez to jego oferta jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna (choć może nie zawsze pod względem kosztów) od ofert dostępnych osobiście w punktach usługowych.

Taki stan rzeczy całkowicie zmienia więc nasze podejście do wniosku pożyczkowego, gdy staramy się o chwilówkę w firmie pożyczkowej. O ile w kredycie bankowym dostanie go stanowi największą trudność, o tyle na rynku pozabankowym ten etap jest znacznie uproszczony. Co innego koszty pożyczki w banku i w firmie pożyczkowej. W tych pierwszych możemy liczyć na znacznie lepsze warunki. Z drugiej strony nie ma co się dziwić, że koszty pożyczania pieniędzy w firmach pożyczkowych są większe, skoro ograniczają one weryfikację swoich klientów do minimum.

Podsumowując, jeśli myślimy o wzięciu kredytu w banku, to musimy liczyć się z tym, że będzie on sprawdzał naszą zdolność kredytową. Nierzadko jest to długi i żmudny proces. W przypadku firm pożyczkowych procedury wyglądają inaczej i nie sprawiają tyle trudności wnioskodawcom.

 

Marzena Kazbieruk